Stéphane Bourgoin – serial kłamstwa

Autor: Piotr Kamiński

Po co mu to było? Przez trzydzieści lat napisał około czterdziestu książek, tłumaczonych na tuzin języków, o seryjnych mordercach. Jako światowej klasy specjalista w tej dziedzinie występował w mediach, pisywał w Le Monde, pracował jako konsultant przy filmach dokumentalnych, wykłady dawał na całym świecie.

Fot: Olivier Strecker

Jeszcze zeszłej jesieni objechał dwadzieścia pięć miast. Wstęp na wieczór autorski: 30 euro. Następne takie tournée storpedowała mu epidemia, ale tu już żadnych powrotów nie będzie. Nikt nie kwestionuje poniekąd jego ogromnej wiedzy w tej dziedzinie, niestety, jajeczko okazało się częściowo nieświeże.

Stéphane Bourgoin wpadł nie dzięki „tradycyjnym” mediom, ale dzięki kanałowi z youtube’a, gdzie grupa dziennikarzy opublikowała w styczniu całą serię dokumentów wideo, wyłapujących w jego pismach łgarstwa i sprzeczności. Wszystko to, przynajmniej chwilowo, zniknęło, gdyż w braku innych argumentów, Bourgoin zaskarżył autorów o… pogwałcenie swoich praw autorskich.

Wiele mu to nie pomogło, gdyż, dopiero wtedy, zainteresowały się nim tzw. „poważne” media. W zeszłym tygodniu Paris-Match opublikował obszerny materiał na ten temat, wraz z wywiadem. Wyszły na jaw zwykłe bujdy (jednego „serial killera” ze swojej pierwszej książki Bourgoin po prostu wymyślił, nigdy nie odbył szkolenia w FBI, nigdy nie spotkał Charles’a Mansona), przede wszystkim jednak popełnione przezeń plagiaty, okradanie amerykańskich kolegów z owoców ich pracy.

Z osiemdziesięciu morderców do których się przyznawał – spotkał najwyżej dziesięciu. Był wśród nich zresztą Ed Kemper, który pojawił się niedawno w świetnym serialu Mindhunter, fabule opartej na autentycznych wypadkach związanych z początkami federalnych psycho-śledztw w tych sprawach. Najzabawniejsze, że Bourgoin twierdzi, iż przekazał w tej kwestii FBI tysiące godzin swoich nagrań wideo z rozmów z mordercami. Jeżeli to prawda, skorzystali z tego zapewne scenarzyści serialu.

Poważny kłopot mają w tej chwili wydawnictwo Grasset, gdzie lada chwila ma się ukazać kolejna już w tej zasłużonej oficynie książka Bourgoina, oraz inne wydawnictwo, które przygotowuje trzydzieści komiksów opartych na jego opowieściach. Wygląda na to, że zaczął się nowy serial, zobaczymy, co będzie w następnym odcinku. 


„Raport o stanie świata” jest programem w całości finansowanym przez słuchaczy za pośrednictwem serwisu Patronite.pl.

Proszę pisać na adres mailowy raportu: raportrosiaka@gmail.com


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Raport tworzymy dzięki Waszemu wsparciu!

Raport o stanie świata jest programem w całości finansowanym przez słuchaczy za pośrednictwem serwisu Patronite.pl.

Zapisz się do newslettera!