Raport o stanie świata – 30 stycznia 2021

W tym odcinku:

Czy to już wojna Unii Europejskiej z firmą Astra Zeneca? Kto decyduje o tempie szczepień i dystrybucji szczepionek: politycy, czy korporacje farmaceutyczne?

W Niderlandach największe zamieszki uliczne od 45 lat, a premier podał się do dymisji. Czy kraj uznawany za oazę stabilności w Europie zmienił nie tylko nazwę, ale swój charakter?

Kolejna dymisja rządu we Włoszech. Czy Giuseppe Conte utworzy trzeci rząd w karierze?

Japończycy zastanawiają się czy mniejszym złem będzie odwołanie planowanej w tym roku olimpiady czy też zaciśnięcie zębów i zorganizowanie jej licząc się ze stratami. Dobrego rozwiązania nie ma.

Tysiące hinduskich rolników blokuje przy pomocy traktorów centrum New Delhi w dniu święta narodowego. Największy protest społeczny na świecie rozwija się najlepsze.

Rozkład jazdy:

00:00:00 – Intro
00:01:47 – Rossomalpelo – Mr Limite
00:06:06 – Anna Słojewska o sporze między UE a firmą Astra Zeneca
00:24:03 – Małgorzata Bos-Karczewska o zamieszkach w Holandii
00:44:00 – Świat z boku – Piotr Kamiński o mgle i Józefie K.
00:48:08 – Lu Colombo & Maurizio Geri Swinget – Casanova
00:51:41 – Adrian Bąk o losach tegorocznej olimpiady
01:06:22 – Podziękowania
01:09:15 – Piotr Podemski o dymisji rządu we Włoszech
01:25:32 – Agnieszka Kuszewska o protestach w New Delhi
01:48:51 – Do usłyszenia
01:49:35 – Sheila Chandra – Shanti, Shanti, Shanti

Playlista:

  • Rossomalpelo – Mr Limite
  • Lu Colombo & Maurizio Geri Swinget – Casanova
  • Sheila Chandra – Shanti, Shanti, Shanti

Wszystkie utwory z Raportu znajdziesz na playliście na Spotify!


„Raport o stanie świata” jest programem w całości finansowanym przez słuchaczy za pośrednictwem serwisu Patronite.pl.

Proszę pisać na adres mailowy raportu: raportrosiaka@gmail.com


One Reply to “Raport o stanie świata – 30 stycznia 2021”

  1. Klimek

    Kuba Klimkowicz
    Temat 1 szczepionki: jeden z koronnych argumentów za naszym członkostwem w UE to: „w większej organizacji możemy więcej niż sami”. Tymczasem okazuje się, że tak potężna biurokratyczna machina jak UE blokuje nas, jako państwo czy jego obywateli, przed dynamicznym podejmowaniem działań w kwestii np. szczepień, podczas gdy będące poza UE Wielka Brytania czy Izrael taką zdolność posiadają. Temat 2 Holandia: okazuje się, że państwo będące powszechnie uważane za wzorowy kraj zachodu to tak na prawdę: potężne zamieszanie wykraczające na ulice miasta. Ciekawe, że w tego typu wątkach mówi się o protestach młodych/starych itd. a pomija się kontekst inny, czyli czy wśród uczestników protestów nie było widocznej nadreprezentacji osób z konkretnych grup rasowych?. Poza tym kompletne nie radzenie sobie z szczepieniami+ dyskryminacja rasowa w przyznawaniu zasiłków socjalnych. No gdyby to się działo u nas, to Komisja Europejska by grzmiała… Temat 3, czyli Włochy nie gorsze od Holandii. System polityczny działający w taki sposób, że bardziej paraliżuje kraj niż pozwala na jego sprawne zarządzanie. Ciąg dalszy pogrążania się w chaosie krajów południa. Temat 4 o Japonii nudny i zasadniczo dobrze pokazujący dlaczego Rosiak jednak jest lepszy od Drozda. Zbyt publicystyczny. Niby trochę jest o finansach, ale o polityce mało co albo nawet w ogóle- w sumie to sam nie wiem, bo najnudniejsza część odcinka i wyłączałem się podczas jej trwania. Temat 5- trochę mało o istocie samej reformy rolnej w Indiach, ale tu było szerzej w jednym z wcześniejszych odcinków. Pani prof bardzo dobrze nadała szerszy kontekst całości. Zasadniczo wszystko sprowadza się do tego, jak władza powinna komunikować się z obywatelami w tak ludnym kraju jak Indie i jak przeprowadzać zdecydowane i radykalne reformy w tak potężnej demokracji?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Raport tworzymy dzięki Waszemu wsparciu!

Raport o stanie świata jest programem w całości finansowanym przez słuchaczy za pośrednictwem serwisu Patronite.pl.

Zapisz się do newslettera!