Ludzie Raportu
Raport o stanie świata to przede wszystkim ludzie. Poniżej przedstawiamy listę wszystkich przyjaciół Raportu zaangażowanych w projekt: autorów, współpracowników, rozmówców, ekspertów, niektórych Patronów. To wszyscy oni tworzą Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka.
-
Edwin Bendyk
dziennikarz, publicysta, pisarz, wykładowca akademicki. Kieruje działem nauka i cywilizacja w Tygodniku POLITYKA. Prowadzi blog Antymatrix.
-
Przemysław Biskup
Prawnik i politolog, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz wykładowca Szkoły Głównej Handlowej.
-
Wojciech Bit
Patron Raportu o stanie świata, przedsiębiorca.
-
Piotr Bodył Szymala
Radca prawny, politolog, dyrektor obszaru prawnego Santander Polska; Monitor Prawa Bankowego.
-
Paweł Bravo
Szef działu krajowego "Tygodnika Powszechnego" i stały felietonista kulinarny. Znawca Włoch.
-
Agnieszka Bryc
Doktor politologii. Ekspertka ds. Rosji i Izraela; wykładowca Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK
-
Grzegorz Brzozowicz
Dziennikarz muzyczny. Autor wielu książek, min. „Goran Bregovic, Szczęściarz z Sarajewa”, „Resortowe dziecko rock'n'rolla”.
-
Maciej Czarnecki
Korespondent Gazety Wyborczej w USA, autor książek „Dzieci Norwegii” i „Skandynawia Halal”.
-
Jędrzej Czerep
Dr Jędrzej Czerep, politolog, afrykanista, analityk ds. Afryki Subsaharyjskiej w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (PISM). Specjalizuje się w analizie wydarzeń międzynarodowych z pogranicza bezpieczeństwa, nowych procesów społecznych i zjawisk kulturowych. […]
-
Marcin Darmas
Socjolog kultury i dziennikarz. Specjalista polityki francuskiej. Adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.
-
Tomasz Deptuch
Doktor nauk medycznych, redaktor pisma „Układ Sił”.
-
Grzegorz Dobiecki
Dziennikarz, publicysta gospodarz programu „Dzień na świecie” w Polsat News.
-
Olga Doleśniak-Harczuk
Wicenaczelna miesięcznika "Nowe Państwo", w warszawskim Instytucie Staszica zajmuje się polityką Niemiec. Absolwentka kierunków lingwistycznych Humboldt Universität w Berlinie.
-
Anna Maria Dyner
Anna Maria Dyner jest analityczką ds. Białorusi i polityki bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej w programie Bezpieczeństwo Międzynarodowe w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.
-
Marcin Fatalski
Amerykanista, historyk, politolog. Adiunkt w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się historią najnowszą stosunków międzynarodowych, polityką zagraniczną USA oraz studiami nad rozwojem.
-
Łukasz Fyderek
Ekspert ds. Bliskiego Wschodu, specjalizuje się w problematyce państw autorytarnych i przechodzących transformacje. Doktor politologii, adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.
-
Kazimierz Gajowy
Abuna maronicki, prezes Fundacji Fenicja. Od ponad 30 lat mieszka w Libanie.
-
Bogdan Góralczyk
Politolog i sinolog z Uniwersytetu Warszawskiego, dyplomata i publicysta. Autor wielu książek, m.in. "Chiński feniks. Paradoksy wschodzącego mocarstwa", "Wielki Renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje".
-
Łukasz Grajewski
Dziennikarz mieszkający w Niemczech i specjalizujący się w tematyce niemieckiej. W przeszłości pracował jako niemiecki korespondent dla Dziennika Gazety Prawnej i Polskiej Agencji Prasowej. Obecnie freelancer, stale współpracuje z Tygodnikiem […]
-
Rigels Halili
Urodził się w Gjirokastrze, w Albanii. Studiował antropologię i animację kultury na Wydziale Polonistyki UW oraz stosunki międzynarodowe na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Studia doktorskie ukończył w Szkole […]
-
Jerzy Haszczyński
Szef działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”. Autor książkek „Mój brat obalił dyktatora” i „Nie tylko pani Steinbach”
-
Dominik Hejj
Doktor politologii, dziennikarz, wykładowca akademicki. Znawca polityki węgierskiej, redaktor naczelny portalu kropka.hu.
-
Wojciech Jagielski
Dziennikarz, obecnie związany z Tygodnikiem Powszechnym. Autor wielu książek, m.in. „Modlitwa o deszcz”, „Nocni wędrowcy”, „Wszystkie wojny Lary”.
-
Marcin Jakubowski
Fizyk w Instytucie Fizyki Maxa Plancka w Greifswaldzie zajmujący się badaniami nad fizyką plazmy i syntezą termojądrową, wykładowca i popularyzator nauki.
-
Igor Janke
Prezes Instytutu Wolności. Autor książek „Napastnik. Opowieść o Viktorze Orbánie ” i „Twierdza. Solidarność Walcząca”.
-
Maciej Jarkowiec
Dziennikarz i reporter Gazety Wyborczej, pisarz autor książki "Powrócę jako Piorun".
-
Albert Jawłowski
Adiunkt w Katedrze Metod Badania Kultury Instytutu Stosowanych Nauk Społeczny Uniwersytetu Warszawskiego.
-
Agnieszka Kaczmarek
Profesor w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka książek i opracowań naukowych. Agnieszka Kaczmarek na Facebooku.
-
Piotr Kamiński
Krytyk muzyczny, znawca opery, pisarz i tłumacz literatury, m.in. Szekspira.
-
Jakub Kapiszewski
Dziennikarz Dziennika Gazety Prawnej, zajmuje się sprawami międzynarodowymi i nauką.
-
Nagmeldin Karamalla-Gaiballa
Dr Nagmeldin Karamalla-Gaiballa jest politologiem, ekonomistą, poetą, pisarzem i działaczem społeczno-kulturalnym pochodzącym z Sudanu. Stopień doktora nauk społecznych uzyskał w Instytucie Nauk Politycznych i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego. Nagmeldin Karamalla-Gaiballa na […]
-
Szymon Kardaś
Główny specjalista ds. polityki energetycznej Rosji w Zespole Rosyjskim Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia oraz adiunkt na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego (Katedra Dyplomacji i Instytucji […]
-
Dariusz Karłowicz
Filozof, nauczyciel akademicki redaktor naczelny „Teologii Politycznej”, prezes Fundacji Świętego Mikołaja. Autor wielu książek, publikacji naukowych i publicystycznych. Ostatnio wydał: „Sokrates i inni święci”.
-
Jarosław Kociszewski
Jarosław Kociszewski, reporter, publicysta, wieloletni korespondent na Bliskim Wschodzie zajmujący się także Afryką Wschodnią, a obecnie producent podcastów i współtwórca Free Range Productions. Ekspert Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju „Stratpoints”.
-
Andrzej Kohut
Ekspert ds. międzynarodowych Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Szef działu „Polska na mapie” portalu opinii Klubu Jagiellońskiego. Amerykanista. Autor podcastu "Po amerykańsku". Współprowadzący KluboTygodnika Klubu Jagiellońskiego na YouTube.
-
Wojciech Konończuk
Zastępca dyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia. Wcześniej kierownik zespołu Białorusi, Ukrainy i Mołdawii oraz analityk w zespole rosyjskim OSW. Stale współpracuje z „Nową Europą Wschodnią” i „Tygodnikiem Powszechnym”.
-
Anna Kowalewska
Dziennikarka od lat mieszkająca w Rzymie. Jej teksty o Włoszech ukazują się na łamach tygodnika „Polityka”.
-
Paweł Krupa
Dominikanin, doktor teologii, historyk idei, mediewista, kaznodzieja. Autor książek: „Krupówki warszawskie” t. I-III, „Jutro ma na imię Bóg”, „Spowiedź jak na dłoni”, „Boski adwokat, „Koniec czasów”.
-
Jakub Krupa
Korespondent z Wielkiej Brytanii, współpracownik polskich i brytyjskich mediów, m.in. Onet.pl, Polityka, Deutsche Welle Polska, były korespondent Polskiej Agencji Prasowej (2015-2019), publikował m.in.w Guardianie, Observerze i Evening Standard. Prowadzi na […]
-
Michał Lubina
Doktor, ekspert ds. stosunków międzynarodowych. Współpracownik Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pięciu książek, w tym pracy „Niedźwiedź w cieniu smoka. Rosja-Chiny 1991-2014” – pierwszej monografii o współczesnych […]
-
dr Agnieszka Łada
Wicedyrektor Deutsches Polen-Institut w Darmstadt, do grudnia 2019 roku dyrektor Programu Europejskiego i starszy analityk Instytutu Spraw Publicznych. Jest członkiem Rady Nadzorczej Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Specjalizuje się w następujących […]
-
Andrzej Łodyński
Dziennikarz, przez wiele lat pracował w BBC. Głównie zajmuje się sprawami nauki.
-
Mieszko Mahboob
Zgrywa Studio i inne porady.
-
Tomasz Makarewicz
Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie. Ukończył studia doktoranckie w Instytucie Tinbergena na Uniwersytecie Amsterdamskim. Obecnie pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie w Bambergu, oraz jako wizytujący […]
-
Marcin Meller
Dziennikarz, gospodarz „Drugiego śniadania mistrzów” w TVN24. Autor książek „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji” (razem z z Anną Dziewit-Meller), „Między wariatami – Opowieści terenowo-przygodowe”, „Sprzedawca arbuzów” i „Nietoperz i suszone cytryny”. Marcin […]
-
Mariusz Marszewski
Starszy specjalista Zespół Turcji, Kaukazu i Azji Centralnej w Ośrodku Studiów Wschodnich.
-
Bartosz Narzelski
Przyjaciel „Raportu” od zawsze, najpierw z uchem przy odbiorniku, a teraz w internecie. Projektant usług i strateg komunikacji, fan bagien, prototypowania oraz alternatywnych form edukacji.
-
Jan Natkański
Były Ambasador Polski w Sudanie i Egipcie. Znawca Bliskiego Wschodu i świata arabskiego.
-
Paweł Nowak
Patron Raportu o stanie świata. Przedsiębiorca, autor bloga Nowy.me.
-
Maciej Okraszewski
Dziennikarz. Autor podcastu „Dział Zagraniczny”.
-
Olaf Osica
Dyrektor ds. badań w ośrodku analitycznym SpotData.pl, gdzie łączy analizę jakościową z patrzeniem na liczby. Analityk i komentator polityki europejskiej. Wykładowca i doradca ds. agendy cyfrowej UE w Kolegium Europejskim […]
-
Janina Petelczyc
Pracowniczka Katedry Ubezpieczenia Społecznego SGH i Fundacji Terra Brasilis, współautorka książki „Brazylia, kraj przyszłości?”
-
Marcin Piątkowski
Profesor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, Starszy Ekonomista w Banku Światowym oraz autor bestsellera „Europejski lider wzrostu. Polska droga od ekonomicznych peryferii do gospodarki sukcesu”.
-
Oskar Pietrewicz
Analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych ds. bezpieczeństwa w Azji Wschodniej, zwłaszcza na Półwyspie Koreańskim. Autor książki „Krewetka między wielorybami. Półwysep Koreański w polityce mocarstw”.
-
Mateusz Piotrowski
Analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Specjalizuje się w polityce Stanów Zjednoczonych.
-
Piotr Podemski
Historyk i italianista, wykładowca UW. Poza Włochami (polityka, społeczeństwo, gospodarka) pasjonuje się także edukacją historyczną i europejską.
-
Karolina Pogorzelska Baca
Dziennikarka, inżynier górniczy drugiego stopnia, z górnictwem związana rodzinnie od zawsze, zawodowo od 2007 roku. Współautorka książki „Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu”.
-
Piotr Pogorzelski
Były dziennikarz Polskiego Radia, od lipca 2020 w portalu Biełsat po polsku. Przygotowuje też swój podcast Po prostu Wschód.
-
Michał Potocki
Dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej”. Współautor książek „Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu”, „Kryształowy fortepian”, „Wilki żyją poza prawem”.
-
dr Radosław Powęska
Latynoamerykanista, doktor nauk społecznych (PhD) University of Liverpool. Pracuje jako konsultant ds. demokracji i praw człowieka w Ameryce Łacińskiej, publicysta i wykładowca.
-
Radosław Pyffel
Kierownik studiów „Biznes chiński- jak działać skutecznie w czasach Jedwabnego Szlaku” w Akademii Leona Koźminskiego. Autor kliku książek o Chinach i Azji.
-
Bartłomiej Rabij
Znawca Brazylii, brazylijskiej piłki nożnej, a także komiksów. Założyciel wydawnictwa „Mandioca”.
-
Marek Rabij
Dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”. Autor książek ” Najważniejszy wrzesień świata” oraz „Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo”. Marek Rabij na Facebooku.
-
Wacław Radziwinowicz
Wacław Radziwinowicz od niemal 30 lat związany z „Gazetą Wyborczą” najpierw jako założyciel i szef jej oddziału w Olsztynie. Potem korespondent zagraniczny. Pracował na Białorusi, Ukrainie, w krajach bałtyckich. Przez […]
-
Karolina Rak
Orientalistka, arabistka. Adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadzi stronę Feminizm arabski na Facebooku oraz podcast Niswiyya.
-
Krzysztof Renik
Dziennikarz, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Indiach. Autor książek „Dziennik buddyjskiej pielgrzymki”, „Śladem Bharaty”, „Kultura na wygnaniu”.
-
Kacper Rękawek
Analityk ds. terroryzmu i przemocy politycznej związany z amerykańskim Counter Extremism Project i słowackim GLOBSEC.
-
Adam Robiński
Dziennikarz, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego” i „Pisma”. Autor książek „Hajstry. Krajobraz bocznych dróg” oraz „Kiczery. Podróż przez Bieszczady”.
-
Mateusz Seroka
Specjalista w Zespole Środkowoeuropejskim Ośrodka Studiów Wschodnich.
-
Anna Słojewska
Dziennikarka, korespondentka „Rzeczpospolitej” w Brukseli.
-
Sebastian Smoliński
Krytyk filmowy, absolwent kulturoznawstwa i amerykanistyki w ramach Kolegium MISH na Uniwersytecie Warszawskim. Regularnie publikuje w „Kinie”, „EKRANach”, „Tygodniku Powszechnym”, „Więzi” i na portalu Filmweb. Współautor prac zbiorowych z zakresu […]
-
Paweł Sołtys
Dziennikarz ekonomiczny i szef projektów audiowizualnych w Pulsie Biznesu i Bankier.pl
-
Wojciech Stanisławski
Historyk i publicysta, współpracownik Muzeum Historii Polski.
-
Dionisios Sturis
Urodzony w 1983 roku w Grecji, wychowany w Polsce. Dziennikarz i pisarz, przez wiele lat związany z radiem TOK FM, gdzie zajmował się polityką zagraniczną.
-
Marta Szpala
Główny analityk ds. Bałkanów Zachodnich w Ośrodku Studiów Wschodnich, w którym pracuje od 2008 roku. Wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Dyplomatycznej i Kolegium Europejskiego w Natolinie.
-
Marek Świerczyński
Dziennikarz zajmujący się bezpieczeństwem, Polityka Insight.
-
Katarzyna Tubylewicz
Pisarka, publicystka, tłumaczka literatury szwedzkiej. Autorka książek „Ostatnia powieść Marcela”, „Moraliści: jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie” , „Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą” i „Bardzo zimna wiosna”. Katarzyna […]
-
Paweł Walewski
Publicysta działu naukowego „Polityki”, specjalizujący się w problematyce medycznej. Zawód lekarza porzucił na rzecz dziennikarstwa i od 25 lat zajmuje się w mediach popularyzacją tematyki zdrowotnej, systemem ochrony zdrowia i […]
-
Marcin Walków
Dziennikarz Business Insider Polska, specjalizuje się w tematach związanych z branżą lotniczą. Absolwent Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz studiów podyplomowych "Prawo lotnicze" na Uczelni Łazarskiego.
-
Karol Wasilewski
Koordynator programu Bliski Wschód i Afryka oraz analityk ds. Turcji w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Doktor nauk społecznych.
-
Monika Wasowska
Prezes Fundacji Wasowskich, razem z Grzegorzem Wasowskim prowadzi na antenie radia RDC audycję „Frajdofonie”, współautorka książek „Kabaret Starszych Panów”, „Starsi Panowie Dwaj. Kompendium niewiedzy”.
-
Grzegorz Wasowski
Dziennikarz muzyczny, autor i wykonawca tekstów satyrycznych, autor tekstów piosenek, mistrz zagadek, kolekcjoner szalony, okazjonalnie konferansjer.
-
Karolina Wigura
Doktor socjologii, historyczka idei, dziennikarka, publicystka, szefowa działu politycznego w Kulturze Liberalnej, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka książki „Wynalazek Nowoczesnego serca”.
-
Paulina Wilk
Pisarka, publicystka prasowa, reporterka.
-
Wojtek Wilk
Prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (www.pcpm.org.pl), która realizuje programy pomocy humanitarnej i rozwojowej w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki, jak również prowadzi medyczny zespół szybkiego reagowania, certyfikowany przez WHO […]
-
Aleksandra Wiśniewska
Szefowa Misji Polskiej Akcji Humanitarnej w Jemenie. Prace humanitarna zaczynala od zabezpieczania tonących łodzi uchodźców na Morzu Śródziemnym i prowadzenia schroniska dla rodzin w obozie Moria.
-
Jan Zając
Badacz, przedsiębiorca, założyciel Sotrendera.
-
Jan Zygmuntowski
Ekonomista zainteresowany problematyką rozwojową, ekonomią i polityką nowych technologii oraz gospodarką cyfrową.
-
Mirosław Żukowski
Dziennikarz sportowy „Rzeczpospolitej”.
-
Marcin Żyła
Dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”.