Świat z boku

 • Tablica niepamięci

  Sto lat temu poeta Charles Peguy dopominał się o „tę jedyną dokładność”: o ścisły i aktualny opis rzeczywistości, wolny od cieni przeszłości i projekcji przyszłości.

 • Imiona partii

  Informacje o politycznej zawierusze w Kirgistanie mogły przyciągać uwagę kogoś mgliście zorientowanego w sytuacji tego kraju za sprawą nazw tamtejszych dwóch głównych partii.

 • Ostatni sułtan Zanzibaru

  Nie ma chyba na świecie wyspy dalej położonej od wolności niż Zanzibar. Bo była to wyspa pachnąca słodkimi goździkami, lecz smakująca słonymi łzami tysięcy niewolników.

 • Ojczyzna praw zwierzęcia

  Opisując falę przemocy, jaka wezbrała w jego kraju, minister spraw wewnętrznych Francji użył niedawno słowa ensauvagement, zdziczenie.

 • Prześnił się sen

  Akademia Oskarów ogłosiła właśnie kryteria rasowe, płciowe i zdrowotne, które, począwszy od 2022 roku, spełniać musi utwór ubiegający się o statuetkę za „najlepszy film”.

 • Kolory polityczne

  Francuski pisarz i publicysta polityczny, zatwardziały konserwatysta Eric Zemmour głosi, że islam jest śmiertelnym zagrożeniem dla całej Europy, dla Francji zaś w szczególności.

 • Pomnik Kościuszki

  Wandal i prostak może powiewać najpiękniejszymi sztandarami, skandować najwznioślejsze hasła i manifestować w najsłuszniejszej sprawie – a i tak przy pierwszej okazji wylezie z niego prawdziwa natura.

 • Teatr demokracji

  Zgromadzenie ogólne pracowników pewnego teatru (nazwa i adres znane redakcji) przyjęło uchwałę. Uznano mianowicie, że teatr nie ma prawa autorytarnie narzucać Publiczności własnej wizji spektaklu, zgodnie ze zmurszałą konwencją, pozwalającą Widzom wyrazić swoje zdanie dopiero, kiedy jest już po wszystkim.

 • Stéphane Bourgoin – serial kłamstwa

  Przez trzydzieści lat napisał około czterdziestu książek, tłumaczonych na tuzin języków, o seryjnych mordercach. Jako światowej klasy specjalista w tej dziedzinie występował w mediach, pisywał w Le Monde, pracował jako konsultant przy filmach dokumentalnych, wykłady dawał na całym świecie.

 • Śmiać się czy nie śmiać – oto jest pytanie

  Dowcip rysunkowy z tygodnika „New Yorker“: para, w ponurym nastroju, siedzi pod palmą na bezludnej wysepce. Wokół złowrogo - krążą rekiny. Kobieta zwraca się do partnera: „Czy dziś moglibyśmy porozmawiać o czymś innym?“

Raport tworzymy dzięki Waszemu wsparciu!

Raport o stanie świata jest programem w całości finansowanym przez słuchaczy za pośrednictwem serwisu Patronite.pl.

Zapisz się do newslettera!