Świat z boku

 • Pomnik Kościuszki

  Wandal i prostak może powiewać najpiękniejszymi sztandarami, skandować najwznioślejsze hasła i manifestować w najsłuszniejszej sprawie – a i tak przy pierwszej okazji wylezie z niego prawdziwa natura.

 • Teatr demokracji

  Zgromadzenie ogólne pracowników pewnego teatru (nazwa i adres znane redakcji) przyjęło uchwałę. Uznano mianowicie, że teatr nie ma prawa autorytarnie narzucać Publiczności własnej wizji spektaklu, zgodnie ze zmurszałą konwencją, pozwalającą Widzom wyrazić swoje zdanie dopiero, kiedy jest już po wszystkim.

 • Stéphane Bourgoin – serial kłamstwa

  Przez trzydzieści lat napisał około czterdziestu książek, tłumaczonych na tuzin języków, o seryjnych mordercach. Jako światowej klasy specjalista w tej dziedzinie występował w mediach, pisywał w Le Monde, pracował jako konsultant przy filmach dokumentalnych, wykłady dawał na całym świecie.

 • Śmiać się czy nie śmiać – oto jest pytanie

  Dowcip rysunkowy z tygodnika „New Yorker“: para, w ponurym nastroju, siedzi pod palmą na bezludnej wysepce. Wokół złowrogo - krążą rekiny. Kobieta zwraca się do partnera: „Czy dziś moglibyśmy porozmawiać o czymś innym?“

 • Uprzejmie donoszę

  Jeden z najsławniejszych filmów francuskich powstał podczas okupacji. Nie jest to zresztą jedyny taki przypadek: Marcel Carné na przykład zrobił w tym okresie swoje dwa arcydzieła, Wieczornych gości i Komediantów.

 • Czy wirus ma sens?

  Czy to, co się z nami teraz dzieje ma jakiś głębszy sens? Czy pandemia niesie ze sobą jakieś przesłanie? A może, jak mówiła w jednym z wywiadów Olga Tokarczuk, coś lub ktoś nas testuje? Mówi: sprawdzam.

 • Gdzie jest papier toaletowy?

  Jednym z bardziej zagadkowych zjawisk towarzyszących pandemii, zwłaszcza w jej początkowej fazie, była panika zakupowa, która objęła towar niemający nic wspólnego z ochroną przed koronawirusem. Z półek sklepowych na całym świecie zaczął w oszałamiającym tempie znikać… papier toaletowy.

Raport tworzymy dzięki Waszemu wsparciu!

Raport o stanie świata jest programem w całości finansowanym przez słuchaczy za pośrednictwem serwisu Patronite.pl.

Zapisz się do newslettera Raportu: