Świat z boku

 • Kłamstwologia polityczna

  Do fabrykantów fake newsów trudno żywić szacunek, można jednak mieć swego rodzaju uznanie dla ich copywriterów. Oni wykonują pracę, bądź co bądź, kreatywną i wymagającą wyobraźni...

 • Trudno być królem

  W Tajlandii, niesieni falą protestów przeciw rządom armii, i w Katalonii, zbuntowani przeciw rządom Madrytu, poddani lżą monarchów. Właściwie królom dostaje się przy okazji, ale dobrze im tak, skoro firmują system oraz władzę złych premierów, generałów i ministrów.

 • Chemia z Niemiec

  Wtajemniczeni wiedzą, gdzie można znaleźć bazarkowe budy, drogerie albo nawet kąty w supermarketach skrywające dobra, jakich gdzie indziej nie uświadczysz.

 • Mgła i Józef K.

  „Wszyscy mężczyźni to kłamcy, zdrajcy, obłudnicy, pyszałki i tchórze, nędzni i rozpustni; wszystkie kobiety są przewrotne, wyrachowane, próżne, wścibskie i zepsute. Ale jest na tym świecie jedna rzecz święta i wzniosła, i jest to związek dwojga takich istot, wstrętnych i niedoskonałych.

 • Po co nam policja?

  Autor: Grzegorz Dobiecki „Pewnego razu zobaczyłem, jak okrutny pies gonił kotka. Ponieważ jestem miłośnikiem zwierząt, więc pochwyciłem duży kamień i przywaliłem psu, aż się przewrócił i jakiś czas leżał nieruchomo”… […]

 • Brudni inaczej

  Erystyka to sztuka prowadzenia sporów w sposób niekoniecznie rzetelny, za to skuteczny, czyli zapewniający pognębienie przeciwnika. Jej metody, a raczej chwyty i sztuczki, spisał w XIX wieku Niemiec Arthur Schopenhauer...

 • Płaskoziemcy i antyszczepionkowcy

  Jak Trump w swoje zwycięstwo wyborcze, tak niezachwianie – sądząc z jego zapisków – w reptilian, spisek 11 września i kosmitów w Strefie 51 wierzył Anthony Warner. Zanim w Wigilię Bożego Narodzenia wysadził w powietrze pół śródmieścia Nashville, uprzedził o eksplozji, więc ludzi oszczędził.

 • Przegrani 2020

  Do rankingu ludzi sukcesu - kolejka. Na listę Przegranych Roku jak zwykle nikt się nie zgłasza. A byłaby przecież nieporównanie dłuższa od tej pierwszej, w końcu to tłumy pokonanych dają tym nielicznym „szczebel do sławy grodu”.

 • Choinka 2020

  W centrum kompozycji – ma się rozumieć – choinka. Ekologiczna, z makulaturowego recyclingu. Budulca wokół pod dostatkiem: śmieciowe umowy, ustawki zamiast ustaw, połamane konstytucje, znaczone karty do głosowania. Takie drzewko, wbrew pozorom, dobrze trzyma pion. Nie kłuje, nie sypie, tylko niezbyt ładnie pachnie.

 • Zbyt trudne lektury

  Choć okazji do wstrząsów jest dziś pod dostatkiem, jeden niedawny tekst prasowy wstrząsnął mną szczególnie. To opublikowana na łamach poważnej, polskiej gazety wypowiedź w sprawie lektur szkolnych.

Raport tworzymy dzięki Waszemu wsparciu!

Raport o stanie świata jest programem w całości finansowanym przez słuchaczy za pośrednictwem serwisu Patronite.pl.

Zapisz się do newslettera!