Świat z boku

 • Brudni inaczej

  Erystyka to sztuka prowadzenia sporów w sposób niekoniecznie rzetelny, za to skuteczny, czyli zapewniający pognębienie przeciwnika. Jej metody, a raczej chwyty i sztuczki, spisał w XIX wieku Niemiec Arthur Schopenhauer...

 • Płaskoziemcy i antyszczepionkowcy

  Jak Trump w swoje zwycięstwo wyborcze, tak niezachwianie – sądząc z jego zapisków – w reptilian, spisek 11 września i kosmitów w Strefie 51 wierzył Anthony Warner. Zanim w Wigilię Bożego Narodzenia wysadził w powietrze pół śródmieścia Nashville, uprzedził o eksplozji, więc ludzi oszczędził.

 • Przegrani 2020

  Do rankingu ludzi sukcesu - kolejka. Na listę Przegranych Roku jak zwykle nikt się nie zgłasza. A byłaby przecież nieporównanie dłuższa od tej pierwszej, w końcu to tłumy pokonanych dają tym nielicznym „szczebel do sławy grodu”.

 • Choinka 2020

  W centrum kompozycji – ma się rozumieć – choinka. Ekologiczna, z makulaturowego recyclingu. Budulca wokół pod dostatkiem: śmieciowe umowy, ustawki zamiast ustaw, połamane konstytucje, znaczone karty do głosowania. Takie drzewko, wbrew pozorom, dobrze trzyma pion. Nie kłuje, nie sypie, tylko niezbyt ładnie pachnie.

 • Zbyt trudne lektury

  Choć okazji do wstrząsów jest dziś pod dostatkiem, jeden niedawny tekst prasowy wstrząsnął mną szczególnie. To opublikowana na łamach poważnej, polskiej gazety wypowiedź w sprawie lektur szkolnych.

 • 08.12.1980

  Eleanor Rigby powiedziała: Ojcze McKenzie, dwie ofiary I rozsypane w interwałach Spadły z Muzyki okulary

 • Świat w skrócie

  “Dania jest więzieniem” - czytamy lub słyszymy ze sceny. I zadajemy szkolne pytanie, wcale nie łatwe: co poeta miał na myśli? Do tego właśnie służą dzieła geniuszy słowa, od nich oczekujemy magii znaczeń.

 • Pierwsze potrzeby

  Inna sytuacja, inny sprawca – a błagania ofiar identyczne. Dławieni przez covid upomiją się o życie tak samo jak duszony przez policjanta George Floyd: nie mogę oddychać…

 • Cykliści i urynały

  Autor: Piotr Kamiński Wiadomość spadła w piątek, trzynastego, a przyjął ją z entuzjazmem pan David Belliard, z ramienia Partii Europa-Ekologia-Zieloni jeden z najbliższych współpracowników pani Anne Hidalgo, burmistrzyni Paryża. To […]

 • De Gaulle wiecznie żywy

  9 listopada 1970 roku ówczesny prezydent Georges Pompidou obwieścił dramatycznym tonem, że Francja owdowiała, bo zmarł generał Charles de Gaulle.

Raport tworzymy dzięki Waszemu wsparciu!

Raport o stanie świata jest programem w całości finansowanym przez słuchaczy za pośrednictwem serwisu Patronite.pl.

Zapisz się do newslettera!