Plakat z protestu przeciw Assadowi w Turcji 2012 r. PAP/EPA/STR
Raport na dziś
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Spektakularny upadek reżimu Baszara al-Assada w Syrii. W ciągu zaledwie tygodnia rebelianci pod kierunkiem grupy o nazwie Hayat Tahrir al-Sham dotarli do Damaszku, nie napotykając praktycznie oporu armii syryjskiej. Iran i Rosja nie wsparły dyktatora, który ostatecznie uciekł do Moskwy. Na czele tymczasowego rządu Syrii stanął były premier rządu rebeliantów w Idlib na północy kraju. Nie jest jasne, jaki będzie charakter tego rządu, niewiadoma jest przyszłość całej Syrii.
Izrael dokonuje ataków na bazy wojskowe i składy broni syryjskiej obawiając się, że może ona zostać wykorzystana przez nowe władze przeciwko państwu żydowskiemu. Na północy wspierane przez Turcję oddziały rebeliantów atakują Kurdów – Turcja obawia się, by w wyniku przewrotu nie wzmocniła się ich pozycja w Syrii.
Co stanie się z rosyjskimi bazami, jak zachowa się Iran, czy Amerykanie pozostawią swoich żołnierzy w Syrii, kto wychodzi wzmocniony po tych kilku dniach, które zapewne diametralnie zmienią układ sił na Bliskim Wschodzie. I na czym ta zmiana może polegać?
Występują

Łukasz Fyderek
Ekspert ds. Bliskiego Wschodu, specjalizuje się w problematyce państw autorytarnych i przechodzących transformacje. Doktor politologii, adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.

Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.