Raport na dziś
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
W dwóch oddzielnych umowach ze Stanami Zjednoczonymi Rosja i Ukraina uzgodniły rozejm na Morzu Czarnym. Po jego opublikowaniu Rosja zastrzegła, że rozejm wejdzie w życie dopiero po zniesieniu sankcji na handel produktami rolnymi i nawozami oraz podłączeniu Rosji do globalnego systemu płatności SwiftPay. Ukraina nie zgadza się na zniesienie sankcji, choć w porozumieniu zawarte jest zdanie, że Stany Zjednoczone pomogą Rosji wrócić na rynki produktów rolnych i nawozów.
Mimo wcześniejszych zapowiedzi 30-dniowego rozejmu na froncie bez przerwy trwają walki i nie ma zasadniczych zmian na linii frontu między Rosją a Ukrainą. W samej Ukrainie rośnie popularność Wołodymyra Zełenskiego.
Czy osiągnięta w Rijadzie umowa rzeczywiście zapowiada przerwę w działaniach wojennych? Jak będą przebiegać dalsze negocjacje i co jest w nich celem obu walczących państw oraz Ameryki Donalda Trumpa?
Występują

Zbigniew Parafianowicz
polski dziennikarz związany z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Ukończył politologię oraz filologię rumuńską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował jako korespondent w Iraku i Afganistanie. Publikuje materiały dotyczące m.in. Europy Wschodniej, państw dawnego ZSRR oraz wojskowości.
Autor książek „Prywatne armie świata”, „Polska na wojnie”, współautor wraz z Michałem Potockim książek: „Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę” (nominacja do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki) oraz „Kryształowy fortepian. Zdrady i zwycięstwa Petra Poroszenki”

Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.