Raport na dziś
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
W Bośni i Hercegowinie powodzie i wywołane ulewami osunięcia ziemi zabiły kilkanaście osób. Ale poza ludzkim wymiarem tragedii ostatnie dni ujawniły też skalę niedowładu państwa, które trzy dekady po zakończeniu wojny domowej nie potrafi wyjść na prostą, oraz sprawić by zaufali mu obywatele. W ostatnią niedzielę odbyły się tu wybory samorządowe, w których większość głosów ponownie zdobyły partie odwołujące się do podziałów etnicznych.
Dlaczego w Bośni tak trudno dojść do głosu młodym? Czy kryzys w tym trzymilionowym kraju może znów zdestabilizować Bałkany? Oraz: jak swoje interesy realizuje tu Rosja – i dlaczego powinniśmy się tym przejmować?
Występują
Marta Szpala
Główny analityk ds. Bałkanów Zachodnich w Ośrodku Studiów Wschodnich, w którym pracuje od 2008 roku. Wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Dyplomatycznej i Kolegium Europejskiego w Natolinie.
Marcin Żyła
Dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od blisko dekady zajmuje się m.in. tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. Publikował reportaże z Afryki, Bliskiego Wschodu i granic Europy. W państwach b. Jugosławii był świadkiem powojennych przemian i drogi do niepodległości Kosowa. Swoje miejsce do życia znalazł w górach.