Raport o książkach – 12 lipca 2021
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Glasgow ery Thatcheryzmu – zamknięte kopalnie, bieda, marazm. Życie rozciągnięte między dwiema kolejkami – jedną po zasiłek, drugą po piwo. W takim świecie dorastał Shuggie Bain, tytułowy bohater głośnego debiutu szkockiego pisarza Douglasa Stuarta. To powieść równie piękna co bolesna. „Shaggie Bain” wyznacza szlak lipcowej wędrówki literackiej śladem biedy. Glasgow lat 80, powojenny Neapol, robotnicza Francja drugiej połowy 19 wieku i współczesne południowe Ohio – to miejsca które odwiedzimy.
„Shuggie Bain” to nie jedyny ważny nowy tytuł literacki z Wysp Brytyjskich. Jeden z najwybitniejszych angielskich pisarzy Kazuo Ishiguro wydał pierwszą po nagrodzie Nobla powieść „Klara i słońce”. W „Raporcie o książkach” opowiemy o jego wszystkich ośmiu powieściach. Dlaczego nie należy wierzyć narratorom Ishiguro i nie dać się zwieść jego pozornie prostym historiom?
W programie jeszcze jedna ważny tytuł – o Ameryce. Ayad Akhtar pisze w „Homeland Elegies” o tym jak Ameryka zniewala ludzi.
Fragmenty literackie czyta Robert Czebotar, a na program zaprasza Agata Kasprolewicz.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Cosmic Dancer - T-REX Udostępnij
- Douglas Stuart „Shuggie Bain” Udostępnij
- Rozmowa z Krzysztofem Cieślikiem o "Shuggie Bain" Udostępnij
- Kazuo Ishiguro „Klara i słońce” Udostępnij
- Old England - Waterboys Udostępnij
- "Germinal" Emil Zola Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Working Class Hero - John Lennon Udostępnij
- "Elegia dla bidoków" JD Vance Udostępnij
- Dariusz Rosiak: Ayad Akhtar „Homeland Elegies” Udostępnij
- "Genialna przyjaciółka" Elena Ferrante Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Poor people - Alan Price Udostępnij
Występują

Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.

Agata Kasprolewicz
Autorka i prowadząca „Raportu o książkach”. Pomysłodawczyni i twórczyni „Opowieści arabskich Jana Natkańskiego” i „Raportu z przyszłości”. Wcześniej wydawczyni i reporterka „Raportu o stanie świata”.
Pierwsze dziennikarskie kroki stawiała w Polskim Radiu, gdzie przez lata związana była z redakcją publicystyki międzynarodowej. Jej reportaż „Kenia – wojna o trawę” zdobył nagrodę Grand Press. Publikowała w „Kontynentach”, „Przekroju” i „Tygodniku Powszechnym”, gdzie do dziś można znaleźć jej teksty.
Prywatnie miłośniczka Nowego Jorku i niedźwiedzi grizzly.
kontakt: raportoksiazkach@gmail.com