Raport o książkach – 13 czerwca 2022
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
„Codziennie dzieją się na świecie rzeczy, których nie da się wytłumaczyć na podstawie znanych nam praw” – tymi słowami portugalskiego poety, Olga Tokarczuk rozpoczyna swoją nową powieść.
W czerwcowym Raporcie o książkach podążymy szlakiem „Empuzjonu”, a ten wiedzie przez Dolny Śląsk, sanatorium w Sokołowsku, skąd droga prowadzi prosto na „Czarodziejską Górę”. Nowa powieść polskiej noblistki jest bowiem literackim dialogiem z Tomaszem Mannem.
Choroba, śmierć, ciało – to motywy, które w literaturze pięknej są punktem wyjścia do snucia historii o wolności, Bogu, miłości.
W programie choroba – jako fatum – pojawi się też w ujęciu publicystycznym i politycznym, w nowej książce znakomitego szkockiego historyka Nialla Fergusona.
Jak napisać powieść poetycką, a nie kryminalną o seryjnej zabójczyni? Na to pytanie odpowie norweska pisarka Victoria Kielland, autorka książki „Moi mężczyźni”.
Zaprasza Agata Kasprolewicz
Audycję prowadzi: Agata Kasprolewicz
Realizuje: Kris Wawrzak
Fragmenty literackie czyta: Olga Sarzyńska
Autor rozmowy z Niallem Fergusonem: Dariusz Rosiak
Goście:
- Ryszard Koziołek
- Niall Ferguson
- Victoria Kielland
Książki:
- Tomasz Mann – Czarodziejska góra
- Olga Tokarczuk – Empuzjon
- Joseph Heller – Nie ma się z czego śmiać
- Niall Ferguson – Fatum, polityka i katastrofy współczesnego świata
- Victoria Kielland – Moi mężczyźni
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Anna Maria Jopek - Cyraneczka Udostępnij
- Tomasz Mann "Czarodziejska Góra" czyta Olga Sarzyńska Udostępnij
- Ryszard Koziołek: Rozmowa z Ryszardem Koziołkiem o "Empuzjonie" Olgi Tokarczuk Udostępnij
- Olga Tokarczuk "Empuzjon" Udostępnij
- Ryszard Koziołek: Rozmowa z Ryszardem Koziołkiem o "Empuzjonie" Olgi Tokarczuk Udostępnij
- Joseph Heller "Nie ma się z czego śmiać" Udostępnij
- Niall Ferguson: Rozmowa Dariusza Rosiaka z Niallem Fergusonem Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Björk - Human Behaviour Udostępnij
- Rozmowa z Victorią Kielland o książce "Moi mężczyźni" Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Esbjörn Svensson Trio - Goldwrap Udostępnij
Występują

Ryszard Koziołek
Literaturoznawca, historyk literatury, profesor doktor habilitowany nauk humanistycznych, roku rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor m.in. książki „Czytać, dużo czytać”. Laureat Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii eseistyka za książkę „Ciała Sienkiewicza”, Nagrody im. Kazimierza Wyki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej.

Niall Ferguson
Sir Niall Ferguson – szkocki profesor historii Uniwersytetu Oksfordzkiego i Uniwersytetu Harvarda. Specjalizuje się w globalnej historii politycznej i gospodarczej czasów nowożytnych. Ceniony analityk sytuacji geopolitycznej świata i konserwatywny komentator, uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych historyków, felietonista Bloomberg Opinion.
Autor ponad 15 książek, w tym cenionych i popularnych publikacji o historii imperiów brytyjskiego i amerykańskiego – Empire (Imperium) (2003) i Colossus (Kolos) (2004). Najnowszą książką Nialla Fergusona jest Doom: The Politics of Catastrophe.
Jego wystąpienie „6 zabójczych aplikacji dobrobytu” na konferencji TED z 2011 roku uzyskało ponad 2 miliony wyświetleń.
fot. www.niallferguson.com

Agata Kasprolewicz
Autorka i prowadząca „Raportu o książkach”. Pomysłodawczyni i twórczyni „Opowieści arabskich Jana Natkańskiego” i „Raportu z przyszłości”. Wcześniej wydawczyni i reporterka „Raportu o stanie świata”.
Pierwsze dziennikarskie kroki stawiała w Polskim Radiu, gdzie przez lata związana była z redakcją publicystyki międzynarodowej. Jej reportaż „Kenia – wojna o trawę” zdobył nagrodę Grand Press. Publikowała w „Kontynentach”, „Przekroju” i „Tygodniku Powszechnym”, gdzie do dziś można znaleźć jej teksty.
Prywatnie miłośniczka Nowego Jorku i niedźwiedzi grizzly.
kontakt: raportoksiazkach@gmail.com