Raport o książkach – „Null” Szczepan Twardoch
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Niektórzy walczą od trzech lat, inni nie wychodzą z okopów od lat jedenastu. Jak wygląda życie ludzi którzy walczą na wojnie w Ukrainie? Jakim językiem się posługują? Jakie wartości przetrwały na nullu, czyli właśnie tam, gdzie sięgają ukraińskie linie obrony? „Null” to także tytuł najnowszej powieści Szczepana Twardocha.
„To jest powieść o prawdziwej wojnie, jednak opisane w tej książce postaci i wydarzenia są fikcyjne, bo muszą, bym mógł tę wojnę opisać tak blisko prawdy jak potrafię – pisze jej autor.
Przed tygodniem w tym programie gościł Ołeksandr Myched, autor książki „Kryptonim dla Hioba. Kroniki inwazji”, będącej zapisem wojennej codzienności na Ukrainie po 2022 roku. Dziś w programie jeszcze jedna literacka interpretacja wojny, która niszczy Ukrainę: rujnuje kraj i zabija dusze tysięcy ludzi, zwłaszcza żołnierzy na pierwszej linii frontu.
Ze Szczepanem Twardochem rozmawia Dariusz Rosiak.
Powieść „Null” Szczepana Twardocha ukazała się nakładem wydawnictwa Marginesy.
Gość: Szczepan Twardoch
Prowadzenie: Dariusz Rosiak
Książka: „Null” Szczepana Twardocha
Występują

Szczepan Twardoch
Polski pisarz, publicysta i scenarzysta. Jest jednym z najważniejszych współczesnych polskich autorów, znanym z poruszania w swoich książkach tematów tożsamości, historii oraz skomplikowanych losów jednostek uwikłanych w wielkie procesy dziejowe. Twardoch studiował socjologię na Uniwersytecie Śląskim. Przełomem w jego karierze była powieść Morfina (2012), za którą zdobył Paszport „Polityki”. Kolejne książki, m.in. „Drach” (2014), „Król” (2016) i „Pokora” (2020) , umocniły jego pozycję w literaturze współczesnej. W 2025 roku wydana została jego nowa powieść „Null”
Jego powieści często eksplorują historię Śląska, kwestie narodowościowe oraz mechanizmy przemocy. W 2017 roku Król został zaadaptowany na serial telewizyjny. Oprócz pisarstwa, Twardoch współpracuje z prasą, m.in. z „Polityką” i „Znakiem”. Pasjonuje się także motoryzacją i sztukami walki.
Jest laureatem wielu nagród literackich i jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich pisarzy swojego pokolenia. Mieszka na Śląsku i często podkreśla swoje związki z tym regionem.
fot. By Rafał Komorowski, za CC BY-SA 4.0 Wikipedia

Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.