Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Czy to początek nieodwracalnego procesu całkowitego wchłonięcia Hongkongu przez Chiny? Pekin ogłasza nowe prawo dotyczące bezpieczeństwa dawnej brytyjskiej kolonii.
Jak Chiny kupują przychylność zagranicznych dziennikarzy?
Afganistan to kraj od 4 dekad pogrążony w wojnie. Daczego ten konflikt trwa tak długo?
Etiopczycy opłakują śmierć pieśniarza i aktywisty Oromów. Na ulicach protesty, uzbrojone gangi i wojsko. Czy to zamach na reformy premiera, który w zeszłym roku dostał pokojowego Nobla?
Historia pewnej rajskiej plaży, która najpierw padła ofiarą turystów, a potem prezydenta Filipin.
Rozdziały
- Intro Udostępnij
- Screamin Jay Hawkins - Hong Kong Udostępnij
- Marcin Jacoby: Czy to początek procesu całkowitego wchłonięcia Hongkongu przez Chiny? Udostępnij
- Michał Potocki: Jak Chiny kupują przychylność zagranicznych dziennikarzy? Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Paweł Pieniążek: Afganistan od czterech dekad pogrążony w wojnie Udostępnij
- Hachalu Hudessa - Malaan Jira Udostępnij
- Jędrzej Czerep: Hachalu Hundessa zastrzelony, w Etiopii zamieszki Udostępnij
- Anna Dudzińska: Boracay – rajska wyspa i ofiara turystów oraz prezydenta Filipin Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Bobby Chen - Song for a jolly gathering Udostępnij
Występują

Michał Potocki
Dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej”.
Współautor książek „Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu”, „Kryształowy fortepian”, „Wilki żyją poza prawem”.

Jędrzej Czerep
Dr Jędrzej Czerep, politolog, afrykanista, analityk ds. Afryki Subsaharyjskiej w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (PISM). Specjalizuje się w analizie wydarzeń międzynarodowych z pogranicza bezpieczeństwa, nowych procesów społecznych i zjawisk kulturowych. Współpracował m.in. z Al-Jazeera, The Guardian. Obserwator wyborów w państwach afrykańskich z ramienia UE.

Anna Dudzińska
Dziennikarka Programu III Polskiego Radia, wcześniej związana z Radiem 357 i stała współpracowniczka Raport o stanie świata. Radiowe reportaże jej autorstwa uhonorowane zostały wieloma nagrodami. Jest laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Grand Press za reportaż „Nieidealna piosenka”, nagrody Silesia Press za reportaż „Ulice węglowe”, nagrody „Reportaż Roku” w plebiscycie Polskiego Radia i „Gazety Wyborczej” za reportaż „Pozwól mi polecieć mamo” oraz Złotego Melchiora za całokształt pracy reporterskiej. Pisała dla „Gazety Wyborczej” i „Dziennika Zachodniego”. Jest autorką książki „Dubaj. Miasto innych ludzi”.

Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.