Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Szósty dzień agresji Rosji na Ukrainę. Kilkudziesięciokilometrowa kolumna wojsk rosyjskich zbliża się do Kijowa. W mieście wyczekiwanie na zmasowany atak Rosjan. Wczoraj Rosjanie ostrzelali dzielnice cywilne Charkowa zabijając co najmniej 10 cywilów i wielu raniąc, pocisk wybuchł między innymi na centralnym placu miasta. Prezydent Zełensky uznał ten atak za akt terroryzmu państwowego. Według źródeł ukraińskich Rosja straciła w tej wojnie już ponad 5700 żołnierzy, wczoraj 70 żołnierzy ukraińskich zginęło w ataku rosyjskim na miasto Ochtyrka w obwodzie sumskim. Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom wojska białoruskie nie przyłączyły się do rosyjskiej inwazji – Łukaszenka twierdzi, że tego nie zrobią.
Jaki jest stan rosyjskiej inwazji, co dzieje się w samej Rosji. Jak wygląda fundamentalna zmiana w myśleniu Europejczyków, zwłaszcza Niemców na temat Putina?
Występują

Paweł Pieniążek
Dziennikarz i reporter wojenny. Relacjonował wydarzenia i konflikty zbrojne na Ukrainie, w Syrii, Iraku i Afganistanie. Autor książek i reportaży wojennych, współpracował m.in. z Polityką, Krytyką Polityczną, Tygodnikiem Powszechnym oraz zagranicznymi mediami, takimi jak The Guardian czy The Atlantic. Laureat licznych nagród dziennikarskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody MediaTory, a także do Nagrody im. Beaty Pawlak i Nagrody „Ambasador Nowej Europy”. Stypendysta Poynter Fellowship in Journalism na Yale University. Laureat nagrody MediaTory w kategorii NawigaTOR za relacje z ogarniętej wojną Syrii (2019).
Fot. https://upittpress.org/authors/pawel-pieniazek/

Anna Maria Dyner
Anna Maria Dyner jest analityczką ds. Białorusi i polityki bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej w programie Bezpieczeństwo Międzynarodowe w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

Anna Kwiatkowska
Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce. Kierowniczka Zespołu Niemiec i Europy Północnej w Ośrodku Studiów Wschodnich.

Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.