PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL
Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Stany Zjednoczone i Rosja wymieniają więźniów. Amerykańska koszykarka Brittney Griner i rosyjski handlarz bronią Wiktor But zostali zwolnieni z odbywania kary. Czy to porozumienie zmienia cokolwiek w stosunkach między obu krajami? Czy w Ukrainie spada intensywność ataków rosyjskich, czy to tylko cisza przed kolejną burzą? I czy Białoruś przyłączy się do wojny?
Niemieckie służby bezpieczeństwa rozbijają grupę, której celem był zamach stanu i przejęcie władzy w państwie. Operetkowy pucz czy sygnał poważnych problemów społecznych w Niemczech?
Prezydent Peru aresztowany pod zarzutem zamachu na konstytucję. W ciągu roku Pedro Castillo marnuje cały kredyt zaufania narodu.
Prezydent RPA w centrum skandalu. Cyril Ramaphosa miał zlikwidować korupcję w kraju, a sam jest o nią oskarżany.
I jeszcze: czym jest australijska skała Uluru i dlaczego, aby zrozumieć ten kraj, trzeba znać jej historię?
A także pierwszy akcent świąteczny w Raporcie: do czego służy choinka?
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Los Destellos, Enrique Delgado - El Campesino Udostępnij
- Michał Kacewicz: Wymiana więźniów między Rosją i USA Udostępnij
- Anna Kwiatkowska: W Niemczech udaremniono zamach stanu Udostępnij
- Lucila Campos - Samba Malato Udostępnij
- Grzegorz Dobiecki: Świat z boku – Polityka na motywach roślinnych Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Joanna Gocłowska-Bolek: Prezydent Peru w więzieniu, jest oskarżony o zamach stanu Udostępnij
- Wojciech Jagielski: Prezydent RPA w centrum skandalu Udostępnij
- Tania Libertad - Anda Mareado Udostępnij
- Mark McKenna „Powrót do Uluru” Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Susana Baca - Caras Lindas Udostępnij
Występują

Anna Kwiatkowska
Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce. Kierowniczka Zespołu Niemiec i Europy Północnej w Ośrodku Studiów Wschodnich.

Joanna Gocłowska-Bolek
Latynoamerykanistka, ekonomistka, pracuje na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych o krajach Globalnego Południa. Promotorka współpracy akademickiej uczelni polskich i latynoamerykańskich. Laureatka Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej. Uwielbia wędrówki po zatłoczonym São Paulo i po kolumbijskich lasach deszczowych. Miłośniczka prozy Gabriela Garcíi Márqueza i poezji Maria Benedettiego.

Wojciech Jagielski
Dziennikarz, obecnie związany z Tygodnikiem Powszechnym. Autor wielu książek, m.in. „Modlitwa o deszcz”, „Nocni wędrowcy”, „Wszystkie wojny Lary”.
Fot: Rafał Komorowski

Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora

Agata Kasprolewicz
Autorka i prowadząca „Raportu o książkach”. Pomysłodawczyni i twórczyni „Opowieści arabskich Jana Natkańskiego” i „Raportu z przyszłości”. Wcześniej wydawczyni i reporterka „Raportu o stanie świata”.
Pierwsze dziennikarskie kroki stawiała w Polskim Radiu, gdzie przez lata związana była z redakcją publicystyki międzynarodowej. Jej reportaż „Kenia – wojna o trawę” zdobył nagrodę Grand Press. Publikowała w „Kontynentach”, „Przekroju” i „Tygodniku Powszechnym”, gdzie do dziś można znaleźć jej teksty.
Prywatnie miłośniczka Nowego Jorku i niedźwiedzi grizzly.
kontakt: raportoksiazkach@gmail.com

Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.