Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Prezydent Ukrainy dymisjonuje głównodowodzącego sił zbrojnych, popularnego generała Wałerija Załużnego. W wojsku – mówi Zełenski – jest potrzebne nowe rozdanie. Tymczasem pogarsza się sytuacja strategiczna wokół Ukrainy: w Kongresie ważą się losy kluczowego pakietu pomocy, a Władimir Putin rozmawia z ulubionym dziennikarzem Donalda Trumpa i proponuje Zachodowi: porozmawiajmy o Ukrainie bez niej. Kim jest Ołeksandr Syrski, nowy naczelny dowódca? Jak jego nominacja wpłynie na sytuację na froncie? Jaki plan ma prezydent Zełenski?
W Pakistanie w czwartek odbyły się wybory parlamentarne. Atmosfera była napięta – w obawie przed zamachami władze wyłączyły internet. Jakie znaczenie ma wynik wyborów w kraju, w którym rządzi armia, i w którym od 1947 r. jeszcze żadnemu premierowi nie udało się dokończyć kadencji?
W Senegalu wybory w ostatniej chwili przesunięto o kilka miesięcy. Słychać głosy o „pełzającym” zamachu stanu. W tle dzieją się zmiany demograficzne oraz rośnie niezadowolenie młodych wyborców liderami-seniorami. Czy młodzi mają rację oskarżając władze o erozję demokracji?
Pierwszą ministrą Irlandii Północnej została Michelle O’Neill, członkini Sinn Fein, przez wiele lat politycznego ramienia Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Mówi ona otwarcie o przyszłym zjednoczeniu wyspy, twierdzi, że do referendum zjednoczeniowego może dojść już w najbliższej dekadzie. Co na to unioniści?
W programie także reportaż z El Hierro, najmniejszej i najbardziej oddalonej od Afryki wyspy archipelagu Wysp Kanaryjskich. Tylko w styczniu dotarło tam ponad 3 tys. migrantów.
I jeszcze o wadach i zaletach pozycji „do góry brzuchem”.
Zapraszają: Marcin Żyła i Kris Wawrzak.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Zbigniew Parafianowicz o dymisji generała Załużnego Udostępnij
- Patryk Kugiel o wyborach w Pakistanie Udostępnij
- Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o pozycji „do góry brzuchem” Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Agnieszka Zielińska o El Hierro Udostępnij
- Jędrzej Czerep o przesuniętych wyborach w Senegalu Udostępnij
- Aleksandra Łojek o zjednoczeniu Irlandii Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
Występują
Patryk Kugiel
Główny analityk w programie Azja–Pacyfik Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Znawca Indii, Pakistanu i Afganistanu, autor książki o indyjskiej „soft power”.
(fot. PISM)
Jędrzej Czerep
Dr Jędrzej Czerep, politolog, afrykanista, analityk ds. Afryki Subsaharyjskiej w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (PISM). Specjalizuje się w analizie wydarzeń międzynarodowych z pogranicza bezpieczeństwa, nowych procesów społecznych i zjawisk kulturowych. Współpracował m.in. z Al-Jazeera, The Guardian. Obserwator wyborów w państwach afrykańskich z ramienia UE.
Aleksandra Łojek
Iranistka, socjolożka, wykładała „Ideologię dżihadu” na UJ. Pracowała w think tanku Globsec badając biografie osób skazanych za terroryzm w UK i Irlandii. Autorka „Belfast. 99 ścian pokoju”. Pisała m.in. do Guardiana. Mediatorka i trenerka sprawiedliwości naprawczej (restorative justice). Mieszka w Belfaście.
Marcin Żyła
Dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od blisko dekady zajmuje się m.in. tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. Publikował reportaże z Afryki, Bliskiego Wschodu i granic Europy. W państwach b. Jugosławii był świadkiem powojennych przemian i drogi do niepodległości Kosowa. Swoje miejsce do życia znalazł w górach.
Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora
Agnieszka Zielińska
Dziennikarka mieszkająca w Andaluzji i specjalizująca się w tematyce hiszpańskiej. Absolwentka dziennikarstwa, stosunków międzynarodowych i filologii hiszpańskiej. Od 2019 roku współpracuje z “Tygodnikiem Powszechnym”, a w przeszłości pracowała m.in. w telewizji TVN24 oraz Radiu Afera. Finalistka III i IV edycji Nagrody Dziennikarskiej “Człowiek z Pasją” im. Zygmunta Moszkowicza za reportaże – “Powrót do Maroka” oraz “Liderem jest Naród”.