Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Brytyjska królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat. W Zjednoczonym Królestwie żałoba i czas narodowej refleksji. Kim była dla Brytyjczyków i innych narodów Wspólnoty, w której centrum pozostawała od siedmiu dekad? Jaka będzie Wielka Brytania bez monarchini, która przeprowadziła kraj przez wojny, kryzysy, sukcesy i porażki, a przede wszystkim okres zmian społecznych, które uczyniły z Królestwa kraj, jakim jest obecnie? I jakim królem okaże się Karol III, postać wcześniej kontrowersyjna i budząca wśród Brytyjczyków znacznie mniej sympatii niż Elżbieta?
Dlaczego ceny elektryczności w Europie osiągają tak dramatycznie wysoki poziomy? Unia Europejska przygotowuje plan ulżenia konsumentom indywidualnym i firmom, które cierpią z powodu podwyżek. Ale czy europejska jedność wobec agresji Rosji na Ukrainę przetrwa nadchodzącą zimę?
Jak susza wpływa na działanie elektrowni, nie tylko nuklearnych?
W Szwecji wybory parlamentarne. Jak zmienia się kraj który do niedawna traktowany był jako model państwa opiekuńczego?
I jeszcze: jak rekompensować ofiarom wyrządzone im zło.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Graham Kendrick, Martin Smith - Praise My Soul the King of Heaven Udostępnij
- Agata Kasprolewicz o fenomenie Elżbiety II Udostępnij
- Przemysław Biskup i Jarosław Błaszczak o Elżbiecie II Udostępnij
- Gary Barlow - Sing Udostępnij
- Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o rekompensatach za zło Udostępnij
- Adrian Bąk o wyborach parlamentarnych w Szwecji Udostępnij
- Raport o książkach Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Wojciech Jakóbik o cenach energii w Europie Udostępnij
- Tomasz Rożek o wpływie suszy na elektrownie Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Abba – Dancing Queen Udostępnij
Występują
Przemysław Biskup
Prawnik i politolog, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz wykładowca Szkoły Głównej Handlowej. Jego badania koncentrują się na polityce zagranicznej, europejskiej i wewnętrznej Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz ich relacjach z UE, a także na Wspólnocie Narodów, relacjach transatlantyckich oraz ruchach eurosceptycznych.
Jarosław Błaszczak
Politolog, przedsiębiorca i wikipedysta. Doktor nauk o polityce i administracji. Specjalista ds. polityki państw anglosaskich. Autor publikacji m.in. na temat polityki zagranicznej Australii i sukcesji właścicielskiej w firmach rodzinnych. Jeden z administratorów polskojęzycznej Wikipedii, były członek zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska.
Wojciech Jakóbik
Analityk sektora energetycznego. Współzałożyciel i redaktor naczelny BiznesAlert.pl oraz członek redakcji kwartalnika „Sprawy Międzynarodowe”.
Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.
Adrian Bąk
Dziennikarz, reporter. Wydawca Raportu. Przygotowuje również relacje i reportaże. Wcześniej w redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.
Kontakt: adrian.bak@raportostanieswiata.pl
Agata Kasprolewicz
Wydawca Raportu o stanie świata – najważniejsza osoba w Redakcji Raportu!
Autorka Raportu o książkach i Raportu z przyszłości.
Tomasz Rożek
Z wykształcenia fizyk, z zawodu dziennikarz naukowy. Autor pop-naukowego vbloga „Nauka.To lubię”. U nas występuje pod szyldem 3R, czyli „Rożek u Rosiaka w Raporcie”.
„Nauka. To lubię” na Facebooku
Kontakt: tomasz.rozek@raportostanieswiata.pl
Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora