Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Stany Zjednoczone i kilka innych krajów zapowiadają dyplomatyczny bojkot zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Parlamentarzyści krajów bałtyckich z wizytą na Tajwanie. Chiny grożą bojkotującym olimpiadę poważnymi konsekwencjami i rozpoczynają kampanię propagandową przeciwko Litwie. Co wynika z tego starcia dyplomatycznego i jakie będą jego skutki?
Birmańska liderka Aung San Suu Kyi skazana na dwa lata więzienia w pierwszym procesie, a to dopiero początek jej sądowych kłopotów. Dlaczego armii rządzącej krajem tak bardzo zależy na odsunięciu jej od polityki?
W Nowej Kaledonii referendum niepodległościowe – trzecie w ciągu ostatnich trzech lat. Dlaczego nie tylko Francja może się bać oderwania tej wyspy od metropolii?
Czy da się sprywatyzować wojnę? Zapewne tak, ale łatwiej stworzyć prywatną armię, która wykona wszystko to, czego państwu nie wypada. Porozmawiamy z autorem książki na ten temat.
Słonie bardzo pięknie wyglądają na zdjęciach z safari – to wie każdy, kto je widział na własne oczy. Tanzańscy rolnicy mogą mieć inne zdanie na temat pożytku płynącego z ich obecności na polach.
Opowiemy także o twarzach polityków i nie chodzi o 50 twarzy Greya.
I zapowiemy nową płytę Kabaretu Starszych Panów, a nawet Jeszcze Starszych Panów, której Raport o stanie świata jest dumnym patronem medialnym.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Piosenka jest dobra na wszystko – Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski Udostępnij
- Bogdan Góralczyk o bojkocie zimowych igrzysk w Pekinie Udostępnij
- Michał Lubina o skazaniu Aung San Suu Kyi Udostępnij
- Paryż o kabanosie (Paris au kabanos) – Bohdan Łazuka Udostępnij
- Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o twarzach polityków Udostępnij
- Odrażający drab – Jarema Stępowski, Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski Udostępnij
- Monika Wasowska o nowej płycie Jeszcze Starszych Panów Udostępnij
- Gołoledź – Elżbieta Starostecka, Renata Kossobudzka i Igor Śmiałowski Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Paweł Drozd o słoniach na tanzańskich plantacjach Udostępnij
- Karolina Kania o referendum niepodległościowym w Nowej Kaledonii Udostępnij
- Taka gmina – Marian Kociniak i Wojciech Pokora Udostępnij
- Zbigniew Parafianowicz o prywatyzacji wojny Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Będzie weselej – Jan (Tadeusz) Stanisławski, Krystyna Sienkiewicz, Kalina Jędrusik, Bohdan Łazuka i Jeremi Przybora Udostępnij
Występują
Michał Lubina
Doktor, ekspert ds. stosunków międzynarodowych. Współpracownik Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pięciu książek, w tym pracy „Niedźwiedź w cieniu smoka. Rosja-Chiny 1991-2014” – pierwszej monografii o współczesnych relacjach rosyjsko-chińskich w języku polskim. Ostatnio publikował „Russia and China. A Political Marriage of Convenience: successful and stable”.
Monika Wasowska
Prezes Fundacji Wasowskich, razem z Grzegorzem Wasowskim prowadzi na antenie radia RDC audycję „Frajdofonie”, współautorka książek „Kabaret Starszych Panów”, „Starsi Panowie Dwaj. Kompendium niewiedzy”.
Karolina Kania
Etnolożka i antropolożka kultury, doktorat z antropologii polityki zrealizowała w École des Hautes Études en Sciences Sociales w Paryżu. Mieszka w Pradze, gdzie projektuje innowacje w czeskim start-upie.
Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.