Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Elon Musk kupił Twittera, ale zamieszanie wokół spółki nie ustaje. Prezydent Biden uważa, że warto przyjrzeć się roli Arabii Saudyjskiej przy zakupie firmy. Nie wiadomo dokładnie ilu pracowników zwolnił nowy właściciel i jakie będą skutki płatnej weryfikacji kont na Twitterze. Część użytkowników już przenosi się do konkurencji. Czy to protest przeciwko działaniom Muska i jego wypowiedziom politycznym w sprawie Rosji, Ukrainy oraz Tajwanu? Jaka jest przyszłość spółki, która od lat przynosi straty, co jednak nie obniża jej prestiżu i wpływu na myślenie milionów ludzi?
Rosja ogłasza wycofanie wojsk z Chersonia, Ukraińcy nie do końca w to wierzą. W programie rozmowa z autorem reportażu wojennego z walczącej Ukrainy.
Francja kończy misję wojskową na Sahelu i zmienia swoją strategię obronną. Prezydent Macron pod presją w kraju i w polityce zagranicznej.
Chiny kupują udziały w terminalu portu w Hamburgu. To kolejny przyczółek chińskich wpływów w portach europejskich i nie tylko. Dlaczego takie transakcje budzą zaniepokojenie na Zachodzie?
W Szarm el-Szejk trwa Konferencja Stron, czyli zjazd kilkudziesięciu tysięcy polityków, aktywistów, lobbystów, naukowców, którzy spierają się na temat sposobów ograniczania skutków zmian klimatycznych. Czy takie spotkanie ma sens?
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Obywatel GC - Nie pytaj o Polskę Udostępnij
- Bartosz Paszcza o Twitterze z nowym CEO Udostępnij
- Danny Brewer - The Twitter Song (Parody of We Are Never Getting Back Together) Udostępnij
- Zbigniew Parafianowicz o wycofaniu wojsk rosyjskich z Chersonia Udostępnij
- Skofka - Не забудем і не пробачим Udostępnij
- Adrian Bąk o chińskich udziałach w portach europejskich Udostępnij
- Raport o książkach Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Jarosław Kuisz o zakończeniu francuskiej misji w Sahelu Udostępnij
- Tomasz Rożek o Konferencji Stron Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Hanna Banaszak - Może to sen Udostępnij
Występują
Bartosz Paszcza
Analityk danych, autor podcastu „ScepTech”, zajmuje się analizą trendów i polityki technologicznej w Klubie Jagiellońskim.
Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.
Agata Kasprolewicz
Wydawca Raportu o stanie świata – najważniejsza osoba w Redakcji Raportu!
Autorka Raportu o książkach i Raportu z przyszłości.
Adrian Bąk
Dziennikarz, reporter. Wydawca Raportu. Przygotowuje również relacje i reportaże. Wcześniej w redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.
Kontakt: adrian.bak@raportostanieswiata.pl
Tomasz Rożek
Z wykształcenia fizyk, z zawodu dziennikarz naukowy. Autor pop-naukowego vbloga „Nauka.To lubię”. U nas występuje pod szyldem 3R, czyli „Rożek u Rosiaka w Raporcie”.
„Nauka. To lubię” na Facebooku
Kontakt: tomasz.rozek@raportostanieswiata.pl