Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Alaksandr Łukaszenka skazuje na długoletnie więzienie białoruskich opozycjonistów i oskarża Ukrainę o organizację udanego ataku na rosyjski samolot. Czy na Białorusi rzeczywiście działa ruch oporu? I czy ukraińskie służby są tak skuteczne, by zwalczać wrogie cele również poza krajem?
Turecka opozycja wybiera lidera przed wyborami, które mają – jej zdaniem – odsunąć od władzy prezydenta Erdogana i jego partię, ale prezydent nie składa broni.
Holandia zapowiada wprowadzenie zakazu eksportu do Chin najnowocześniej technologii produkcji czipów. Czy Pekin przegrał wielką wojnę czipową?
Po ponad dekadzie negocjacji prawie 200 krajów uzgodniło porozumienie o ochronie wód międzynarodowych. Jest nadzieja na ratunek dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt, których nawet nie znamy.
Dlaczego tak wiele Rosjanek w zaawansowanej ciąży podróżuje do Argentyny? Okazuje się, że to szansa dla nich i dla ich dzieci. I dla rosyjskiej mafii.
A także prawdziwe kłamstwa – w sztuce i w życiu.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Sertab Erener - Kime Diyorum Udostępnij
- Michał Kacewicz: Ruch oporu na Białorusi Udostępnij
- Karol Wasilewski: Wybory w Turcji Udostępnij
- Bobby Darin - Beyond the Sea Udostępnij
- Grzegorz Dobiecki: Świat z boku - Prawda nieprawdy Udostępnij
- Raport o książkach Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Marcin Pośpiech: Rosyjska turystyka porodowa w Argentynie Udostępnij
- Bartosz Walter: Holenderski zakaz eksportu czipów do Chin Udostępnij
- Tomasz Rożek: Ochrona wód międzynarodowych Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- David Gray - Sail Away Udostępnij
Występują

Karol Wasilewski
Doktor nauk społecznych, analityk ds. Turcji. Agencja Analityczna NEOŚwiat.

Bartosz Walter
Informatyk, pracownik Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Popularyzator nauki.

Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora

Marcin Pośpiech
Dziennikarz radiowy, reporter i podcaster. Przygotowuje relacje do Raportu.

Tomasz Rożek
Z wykształcenia fizyk, z zawodu dziennikarz naukowy. Autor pop-naukowego vbloga „Nauka.To lubię”. U nas występuje pod szyldem 3R, czyli „Rożek u Rosiaka w Raporcie”.
„Nauka. To lubię” na Facebooku
Kontakt: tomasz.rozek@raportostanieswiata.pl

Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.

Agata Kasprolewicz
Autorka i prowadząca „Raportu o książkach”. Pomysłodawczyni i twórczyni „Opowieści arabskich Jana Natkańskiego” i „Raportu z przyszłości”. Wcześniej wydawczyni i reporterka „Raportu o stanie świata”.
Pierwsze dziennikarskie kroki stawiała w Polskim Radiu, gdzie przez lata związana była z redakcją publicystyki międzynarodowej. Jej reportaż „Kenia – wojna o trawę” zdobył nagrodę Grand Press. Publikowała w „Kontynentach”, „Przekroju” i „Tygodniku Powszechnym”, gdzie do dziś można znaleźć jej teksty.
Prywatnie miłośniczka Nowego Jorku i niedźwiedzi grizzly.
kontakt: raportoksiazkach@gmail.com