Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Stany Zjednoczone zapowiadają wycofanie prawie połowy wojsk z Iraku. Czy to koniec Ameryki jako światowego policjanta?
Prawo krajowe jest ważniejsze niż prawo międzynarodowe, więc zamierzamy złamać umowę o wystąpieniu z Unii Europejską – mówi Londyn. Straszy czy naprawdę zamierza pogwałcić prawo międzynarodowe?
Tragiczny pożar w obozie uchodźców na Lesbos w Grecji. Tysiące ludzi na ulicach wyspy, bezradność władz. Co zrobi Unia Europejska z tysiącami ludzi, którzy ciągle płyną do Europy?
Disney robi filmy pod dyktando Chin, a Hollywood udaje, ze zmienia zasady przyznawania Oskarów. Czy istnieją granice hipokryzji amerykańskiego przemysłu filmowego. Od razu odpowiedź – nie istnieją, ale proszę słuchać rozwinięcia.
Porozmawiamy też o nowej książce na temat rosyjskich paranoi, teorii spiskowych, jak również o szalonych popach, usłużnych artystach i tłumach zapatrzonych w postać cara Mikołaja II, który od jakiegoś czasu już nie rządzi Rosją – przynajmniej nominalnie.
Rozdziały
- Intro Udostępnij
- Brother Culture – Brexit Udostępnij
- Marek Świerczyński o wycofaniu połowy wojsk USA z Iraku Udostępnij
- Sonia Nandzik o pożarze w obozie uchodźców na Lesbos Udostępnij
- Gregory Porter i inni - Running (Refugee Song) Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Przemysław Biskup o kolejnym rozdziale Brexitu Udostępnij
- Katarzyna Borowiecka i Piotr Kamiński o hipokryzji Hollywoodu Udostępnij
- The Misfits – Hollywood Babylon Udostępnij
- Albert Jawłowski o książce „Miasto biesów” Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Billy Brag – Full English Brexit Udostępnij
Występują
Marek Świerczyński
Dziennikarz zajmujący się bezpieczeństwem, Polityka Insight.
Przemysław Biskup
Prawnik i politolog, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz wykładowca Szkoły Głównej Handlowej. Jego badania koncentrują się na polityce zagranicznej, europejskiej i wewnętrznej Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz ich relacjach z UE, a także na Wspólnocie Narodów, relacjach transatlantyckich oraz ruchach eurosceptycznych.
Albert Jawłowski
Adiunkt w Katedrze Metod Badania Kultury Instytutu Stosowanych Nauk Społeczny Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Polsko-Syberyjskiej Grupy Roboczej przy Wydziale Artes Liberales UW. Autor artykułów naukowych i popularnonaukowych, scenariuszy filmowych i telewizyjnych oraz książek, w tym m.in. „Święty ład. Rytuał i mit mundialu”, „Dawno temu w Galaktyce Popularnej”, „Milczący lama” oraz „Miasto biesów”.
Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.
Piotr Kamiński
Krytyk muzyczny, znawca opery, pisarz i tłumacz literatury, m.in. Szekspira.
Katarzyna Borowiecka
Dziennikarka (głównie) filmowa. Autorka nagrodzonej MediaTORem audycji ABCpopkultury w radiowej Trójce. W Canal+ prowadziła magazyn Aktualności Filmowe.
Dla Trójki rozmawiała z Ellen Page, Antonio Banderasem i Orhanem Pamukiem. Dla Aktualności Filmowych – z Sally Potter, Mike’m Leigh, Terrym Gilliamem i Romanem Polańskim.
Prowadzi autorski POPcast. Podcast o popkulturze.