Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Czy energia nuklearna może być lekiem na całe zło wynikłe ze zmian klimatycznych? W raporcie IPCC nie ma o tym mowy, ekolodzy dzielą się na tych, którzy wierzą, że elektrownie atomowe to przyszłość świata bez wykorzystywania paliw kopalnych i takich, którzy nie chcą o tym słyszeć. Skąd te różnice zdań i dlaczego Niemcy – jeden z głównych graczy w polityce ekologicznej Europy i świata – tak bardzo nie lubią atomu?
Chiny chcą być potęgą technologiczną i mają pomysł jak to osiągnąć: poprzez bardzo ostre regulacje ogromnej części swojej gospodarki. Czy to się może udać?
Władze Malty biorą odpowiedzialność za śmierć dziennikarki śledczej badającej układy korupcyjne. Dlaczego ta rajska wyspa nie potrafi wyjść z narodowej traumy, w którą wpadła przed czterema laty?
Rosja kładzie pierwsze światłowody w Arktyce. Czy uda jej się wygrać wyścig o bogactwa dalekiej północy ze Stanami Zjednoczonymi i innymi uczestnikami tej gry?
Porozmawiamy także o tym, jak reżim Łukaszenki niszczy dziennikarzy, którzy wchodzą mu w drogę. Właśnie ukazała się książka na ten temat.
Opowiemy też rzeczach, które noszą w sobie zaszyfrowane treści.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Ella Fitzgerald – Too Darn Hot Udostępnij
- Adam Błażowski o energii nuklearnej Udostępnij
- Michał Bogusz o ostrych regulacjach rynku w Chinach Udostępnij
- Tor Band- Жыве Udostępnij
- Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o zaszyfrowanych treściach Udostępnij
- Raport o książkach Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Adrian Bąk o traumie Malty Udostępnij
- Wacław Radziwinowicz o rosyjskich światłowodach w Arktyce Udostępnij
- Arleta Bojke i Adrian Bąk o książce Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- The Jam – Heat Wave Udostępnij
Występują
Adam Błażowski
Inżynier i publicysta, od 15 lat związany zawodowo z branżą efektywności energetycznej i Smart City. Jest jednym z założycieli fundacji FOTA4Climate działającej na rzecz przyrody oraz rzetelnej i otwartej debaty na temat wyzwań związanych ze zmianami klimatu w oparciu najlepszą dostępną wiedzę naukową.
Michał Bogusz
Główny specjalista ds. polityki zagranicznej Chin w Programie chińskim OSW. Autor bloga Za Wielkim Murem.
Wacław Radziwinowicz
Wacław Radziwinowicz od niemal 30 lat związany z „Gazetą Wyborczą” najpierw jako założyciel i szef jej oddziału w Olsztynie. Potem korespondent zagraniczny. Pracował na Białorusi, Ukrainie, w krajach bałtyckich. Przez niemal 20 lat był stale akredytowany w Rosji, mieszkał i pracował w Moskwie. Jest autorem książek „Gogol w czasach Google’a”, „Soczi. Igrzyska Putina” (nagrodzona Nagrodą im Dariusza Fikusa) oraz „Creme dela Kreml” (nagroda „Mediatory” w kategorii „Nawigator”).
Wacław Radziwinowicz na Facebooku.
Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.
Grzegorz Dobiecki
Adrian Bąk
Dziennikarz, reporter. Wydawca Raportu. Przygotowuje również relacje i reportaże. Wcześniej w redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.
Kontakt: adrian.bak@raportostanieswiata.pl