Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony w zamachu w mieście Handlova na zachodzie kraju. Zamachowiec – 71-letni mężczyzna — został schwytany przez policję. Twierdzi, że chciał zabić premiera, bo nie zgadza się z jego polityką. Robert Fico przebywa w szpitalu w poważnym, ale stabilnym stanie. Co ten atak mówi o polityce i społeczeństwie Słowacji? Dlaczego polaryzacja społeczna w kraju osiągnęła tak krytyczny stan?
Ministrowie finansów UE przyjęli pakt migracyjny. Czy ten zestaw przepisów pomoże w ograniczeniu migracji do Europy i wojnie hybrydowej, którą Rosja i Białoruś prowadzą przeciw Unii przy pomocy migrantów?
W Gruzji tysiące ludzi na ulicach w proteście przeciwko ustawie o zagranicznych agentach. Parlament ją przyjmuje, prezydent kraju najpewniej zawetuje.
Republika Południowej Afryki przed wyborami, które mogą okazać się przełomowe. Czy Afrykański Kongres Narodowy straci większość w parlamencie?
Kim jest Wołodymyr Zełenski. W programie rozmowa z dziennikarzem, który spędził pierwsze miesiące wojny bliżej prezydenta niż większość innych i opisał to w znakomitej książce.
A także: co się robi w parlamencie, gdy wszyscy patrzą.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Marcin Żyła: Zamach na premiera Słowacji Udostępnij
- Tomas Strazay o sytuacji na Słowacji Udostępnij
- Marcin Żyła o nastrojach na Słowacji Udostępnij
- Marta Jaroszewicz: Pakt migracyjny UE Udostępnij
- Grzegorz Dobiecki: Świat z boku - Przegięcie w parlamencie Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Michał Banasiak: Protesty w Gruzji Udostępnij
- Mahoyana Nkwanyana - Bafata Bakithi Udostępnij
- Wojciech Jagielski: Wybory w Republice Południowej Afryki Udostępnij
- Simon Shuster o Wołodymyrze Zełenskim Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
Występują

Wojciech Jagielski
Dziennikarz, obecnie związany z Tygodnikiem Powszechnym. Autor wielu książek, m.in. „Modlitwa o deszcz”, „Nocni wędrowcy”, „Wszystkie wojny Lary”.
Fot: Rafał Komorowski

Marcin Żyła
jest dziennikarzem i wydawcą „Raportu o stanie świata” od 2024 r. Swoje pierwsze zagraniczne korespondencje pisał kilkanaście lat temu – dla „Tygodnika Powszechnego” – z państw byłej Jugosławii, gdzie śledził powojenne losy Bośni i Hercegowiny, Serbii i Kosowa.
Od ponad dekady zajmuje się tematyką migrantów, uchodźców i granic (reportaże z Lampedusy, wysp Morza Egejskiego, Bliskiego Wschodu, Ugandy czy Burkina Faso). Brał udział w akcjach ratowniczych statku „Lekarzy Bez Granic” na Morzu Śródziemnym, był w ruinach zniszczonego Mosulu. Mówi, że pracując przy tym temacie można pokazywać wielką zmianę świata – mieszczą się w nim i dramatyczne sceny z morza czy państw Sahelu, i dramat ludzi – oraz zachodnia Realpolitik.
Z Wysp Brytyjskich i USA Marcin relacjonował też brexit i pierwszą kampanię wyborczą Donalda Trumpa. Publikuje rozmowy z ludźmi kultury, materiały o kulturze Karpat i relacji człowieka z innymi zwierzętami. Jego teksty można czytać m.in. w „Polityce” i magazynie „Spotkania z Zabytkami”.
Jest laureatem Polskiej Nagrody im. Sérgio Viera de Mello (2023) przyznawanej za działania na rzecz pokojowego współistnienia społeczeństw, religii i kultur. W latach 2016-23 był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”, wcześniej pracował w wydawnictwie Znak. Prowadzi zajęcia w Instytucie Spraw Publicznych UJ i warsztaty reportażu. Czas dzieli między Kraków, gdzie pewnej środy się urodził, a Orawę, gdzie żyje od wiosny do pierwszych śniegów.

Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora

Michał Banasiak
Człowiek od sportu w polityce i polityki w sporcie. Autor analiz i komentarzy z zakresu dyplomacji sportowej i polityki międzynarodowej. Współautor raportu „Katar. Geopolityka i mistrzostwa świata”.
Twitter: https://twitter.com/BanasiakMich

Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.