Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Iran wybiera prezydenta, choć o realnym wyborze trudno mówić, co nie umyka uwadze wyborców. Z czterech startujących największe szanse ma szef sądownictwa, ulubieniec Najwyższego Przywódcy Republiki Iranu ajatollaha Chameneiego. Sami Irańczycy średnio zainteresowani udziałem w wyborach.
W Birmie początek procesu sądowego byłej de facto liderki kraju Aung San Suu Kyi. Czy wyeliminowanie jej z życia powstrzyma rewoltę w kraju?
Chiny wysyłają na orbitę trzech astronautów. Po kilku miesiącach Chińczycy znowu na czele wyścigu o panowanie w kosmosie?
Udana światowa operacja policyjna przeciwko przestępczości zorganizowanej. Jak wykorzystać cyberprzestrzeń do walki z kryminalistami?
Władze w Hongkongu zacieśniają cenzurę w kinie. Czy to koniec legendarnego przemysłu filmowego, który niegdyś podbijał cały świat?
I jeszcze nazwy ulic – wyrafinowane i mniej wyrafinowane, ale zwykle polityczne.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Świetliki – Filandia Udostępnij
- Łukasz Fyderek: Wybory prezydenckie w Iranie, które nic nie zmienią Udostępnij
- Bogdan Góralczyk: Chińczycy znowu na czele wyścigu o panowanie w kosmosie? Udostępnij
- Frank Sinatra – Fly Me To The Moon Udostępnij
- Grzegorz Dobiecki: Świat z boku – Kryterium uliczne Udostępnij
- Adrian Bąk: Australia wykorzystała cyberprzestrzeń do walki z kryminalistami Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Michał Lubina: Początek procesu sądowego byłej birmańskiej liderki Udostępnij
- Marcin Krasnowolski: Koniec legendarnego przemysłu filmowego? Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Carl Douglas – Kung Fu Fighting Udostępnij
Występują

Łukasz Fyderek
Ekspert ds. Bliskiego Wschodu, specjalizuje się w problematyce państw autorytarnych i przechodzących transformacje. Doktor politologii, adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.

Michał Lubina
Doktor, ekspert ds. stosunków międzynarodowych. Współpracownik Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pięciu książek, w tym pracy „Niedźwiedź w cieniu smoka. Rosja-Chiny 1991-2014” – pierwszej monografii o współczesnych relacjach rosyjsko-chińskich w języku polskim. Ostatnio publikował „Russia and China. A Political Marriage of Convenience: successful and stable”.

Marcin Krasnowolski
Filmoznawca specjalizujący się w kinematografiach azjatyckich, przede wszystkim południowokoreańskiej, chińskiej i hongkońskiej. Selekcjoner Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, współautor podkastu Azja Kręci.

Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora

Adrian Bąk
Dziennikarz, reporter związany z Radiem 357, dla Raportu przygotowuje relacje i reportaże. Wcześniej wydawca Raportu o stanie świata i w redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.

Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.
