Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Jest szczepionka na koronawirusa, za kilka tygodni rusza europejski program szczepień. Jednocześnie Europa szykuje się na kolejne uderzenie choroby.
Maroko czwartym krajem arabskim, który w tym roku uznaje Izrael. W zamian Amerykanie uznają zwierzchnictwo Maroka nad Saharą Zachodnią.
Trwa koszmar Rohindżów, muzułmańskiej mniejszości wygnanej przed trzema laty z Mjanmy. Przeniesieni przez władze Bangladeszu na wyspę na Oceanie Spokojnym cierpią prześladowania i poniżenie.
Cypr zapowiada koniec programu tzw. złotych paszportów, czyli sprzedaży obywatelstwa temu kto da więcej. Czy rzeczywiście rosyjscy oligarchowie, albo skorumpowani Chińczycy nie będą mieli wstępu do Unii przez cypryjskie drzwi?
Unia zapowiada surowe regulacje rynku cyfrowego. Na celowniku wielkie amerykańskie giganty takie jak Facebook czy Google. Co zrobią giganci internetowi zarabiający w Europie krocie?
Rozdziały
- Intro Udostępnij
- Mariem Hassam - Magat Milkitna Dulaa Udostępnij
- Tomasz Rożek o szczepionce na koronawirusa Udostępnij
- Bartek Sabela o Maroku, które uznało Izrael Udostępnij
- Aziza Brahim - Baraka Udostępnij
- Świat z boku - Piotr Kamiński i zbyt trudne lektury Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Adrian Bąk o cypryjskich złotych paszportach Udostępnij
- Marek Rabij o koszmarze Rohindżów Udostępnij
- Sylwia Czubkowska o unijnych regulacjach rynku cyfrowego Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Diana Krall - Have Yourself a Merry Little Christmas Udostępnij
Występują
Marek Rabij
Dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”. Autor książek ” Najważniejszy wrzesień świata” oraz „Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo”.
Marek Rabij na Facebooku.
Sylwia Czubkowska
Redaktor prowadząca magazynu Spider’s Web+. Wieloletnia dziennikarka ekonomiczna i technologiczna takich tytułów jak Gazeta Wyborcza, Dziennik Gazeta Prawna i tygodnik Przekrój. Trzykrotnie nominowana do nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne.
Czterokrotna laureatka nagród Prezesa Urzędu Patentowego za teksty na temat innowacji i wynalazków. Laureatka razem z Michałem Potockim konkursu „Temat: Uchodźcy” Instytutu Reportażu i Fundacji Batorego.
Dziennikarka Roku 2020 Kongresu Gospodarki Elektronicznej. Jedna z Top 15 ekspertek od 5G wybrnych przez Women in Tech Summit 2020. Przewodnicząca rady Nadzorczej Instytutu Zamenhoffa.
Absolwentka nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.
Po godzinach prowadzi bloga Majsterki.pl o nowoczesnym obliczu ruchu Zrób To Sam.
Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.
Piotr Kamiński
Krytyk muzyczny, znawca opery, pisarz i tłumacz literatury, m.in. Szekspira.
Tomasz Rożek
Z wykształcenia fizyk, z zawodu dziennikarz naukowy. Autor pop-naukowego vbloga „Nauka.To lubię”. U nas występuje pod szyldem 3R, czyli „Rożek u Rosiaka w Raporcie”.
„Nauka. To lubię” na Facebooku
Kontakt: tomasz.rozek@raportostanieswiata.pl