Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Rusza mundial w Katarze. Stadiony zbudowane z naruszeniem podstawowych praw pracowniczych, niebotyczne ceny zakwaterowania, pytania o prawa mniejszości i sens rozgrywania mistrzostw w kraju, który nie ma żadnej tradycji piłkarskiej – tego rodzaju wątpliwości i krytyki towarzyszą zawodom, zanim jeszcze się zaczęły. Czy futbol na najwyższym poziomie i emocje kibiców przykryją pytania o korupcję, stadiony zbudowane na ludzkiej krzywdzie i łamanie praw człowieka przez reżim, którego największą siłą jest niebotyczne bogactwo?
Stany Zjednoczone ogłaszają, że nie będą ścigać władcy Arabii Saudyjskiej, księcia Mohammeda bin Salmana za współudział w zamordowaniu dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego w 2018 roku. Wcześniej Amerykanie ustalili, że bin Salman stał za zleceniem tej zbrodni, a prezydent Biden obiecał, że zostanie ukarany.
10 milionów Ukraińców nie ma prądu po kolejnych rosyjskich atakach. W Chersoniu na światło dzienne wychodzą dowody bestialstwa okupantów. Trwa również niedomówienie wokół tragedii w Przewodowie, gdzie – jak twierdzą polskie władze i NATO – rakieta wystrzelona przez Ukraińców w obronie kraju zabiła dwóch Polaków. Dlaczego Ukraina nie chce zgodzić się z ustaleniami sojuszników?
Szwedzka Kiruna, centrum wydobycia rudy żelaza zmienia lokalizację, jak przenieść miasto z miejsca na miejsce?
Co to jest Chołod i jakim językiem mówią Chołodcy? I dlaczego Rosja to Behemot krwi ludzkiej nienasycony? W programie rozmowa ze Szczepanem Twardochem na temat jego nowej powieści i nie tylko.
I jeszcze: różne oblicza protestu, w tym protest songu.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Maria Koterbska - Mój chłopiec piłkę kopie Udostępnij
- Łukasz Fyderek, Mirosław Żukowski i Leszek Jarosz o mundialu w Katarze Udostępnij
- Artur Andrus - Cyniczne córy Zurychu Udostępnij
- Paweł Reszka o atakach rakietowych w Ukrainie Udostępnij
- Okean Elzy - Mісто Марії Udostępnij
- Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o protest songu Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Anna Dudzińska o przenosinach miasta Kiruna Udostępnij
- Szczepan Twardoch o swojej nowej powieści „Chołod” Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Bronisław Pawlik, Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski - A taTola Udostępnij
Występują
Łukasz Fyderek
Ekspert ds. Bliskiego Wschodu, specjalizuje się w problematyce państw autorytarnych i przechodzących transformacje. Doktor politologii, adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.
Mirosław Żukowski
Dziennikarz sportowy „Rzeczpospolitej”.
Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.
Anna Dudzińska
Reporterka z Katowic, dla Raportu przygotowuje relacje i reportaże. Dziennikarka Radia 357, wcześniej związana z Polskim Radiem Katowice, przez 4 lata była też korespondentką Polskiego Radia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Uwielbia reportaż, dźwięki i architekturę.
Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora