Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Rosja ogłasza ćwiczenia z użyciem sił jądrowych jeszcze w lutym, Aleksandr Łukaszenka spotyka się z Władimirem Putinem, Lloyd Austin z Sergiejem Szojgu, w Monachium zaczyna się konferencja bezpieczeństwa – bez udziału Rosji po raz pierwszy od 1999 roku. Czy dyplomacja uratuje pokój w Europie? Czy może uczestniczymy w długiej grze Rosji, w której groźba wojny będzie z nami jeszcze długo. I jaka będzie odpowiedź Ameryki?
Trybunał Sprawiedliwości UE de facto zatwierdza legalność mechanizmu „pieniądze za praworządność”. Czy to rozszerzanie uprawnień Unii poza traktatami czy usprawiedliwiona obrona prawa w ramach sojuszu.
Grupa młodych Japończyków domaga się od państwa odszkodowania za chorobę, której padli ofiarą – jak twierdzą – wskutek napromieniowania po awarii w elektrowni Fukuszima przed 11 laty. Czy ich roszczenia mają szanse w sądzie?
W południowych Indiach władze wydają zakaz noszenia hidżabów przez studentki. Akt islamofobii czy próba utrzymania laickości szkoły?
Były prezydent Hondurasu aresztowany pod zarzutem współpracy z kartelami narkotykowymi. W Meksyku giną kolejni dziennikarze piszący o kartelach. Dlaczego nie da się wygrać wojny narkotykowej?
Opowiemy również o rosyjskim stowarzyszeniu Memoriał, wyjętym spod prawa za mówienie prawdy o komunizmie.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- DakhaBrakha - Шо з-под дуба Udostępnij
- Bartłomiej Radziejewski o widmie wojny w Europie Udostępnij
- Anna Słojewska o UE i „pieniądzach za praworządność” Udostępnij
- Guillermo Anderson - Asi Te Quiero, El Matapalo Udostępnij
- Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o stowarzyszeniu Memoriał Udostępnij
- Drugie urodziny Raportu Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Marcin Pośpiech o odszkodowaniach za Fukuszimę Udostępnij
- Agnieszka Kuszewska o laickości szkół w Indiach Udostępnij
- Maciej Okraszewski o wojnie narkotykowej w Hondurasie Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Naviband - Nocz Udostępnij
Występują
Anna Słojewska
Dziennikarka, korespondentka „Rzeczpospolitej” w Brukseli.
Agnieszka Kuszewska
Doktor habilitowana nauk o polityce, wykładowczyni Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu, prof. nadzw. UJ. Specjalizuje się w tematyce współczesnych relacji międzynarodowych i konfliktów, zwłaszcza w obrębie Azji Południowej.
Maciej Okraszewski
Dziennikarz. Autor podcastu „Dział Zagraniczny”.
Bartłomiej Radziejewski
Prezes i założyciel „Nowej Konfederacji”. Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika „Fronda”. Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”. W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Publikował też m.in. w „Gazecie Polskiej”, „Gazecie Wyborczej”, „Gościu Niedzielnym”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Arcanach”, „Polsce The Times”, „Super Expressie”, „Fakcie”. Autor książki „Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku”. Pochodzi z Lublina, mieszka w Warszawie.
Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.
Marcin Pośpiech
Dziennikarz radiowy, reporter i podcaster. Przygotowuje relacje do Raportu.