Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Donald Trump oficjalnie zatwierdzony jako kandydat Republikanów na prezydenta USA, a J. D. Vance jako kandydat na wiceprezydenta. W ponad półtoragodzinnym przemówieniu na konwencji Republikanów w Milwaukee Trump opowiedział o szczegółach zamachu mówiąc, że przeżył, bo „Bóg jest po jego stronie”. Kandydat Republikanów zapowiedział zakończenie wszystkich konfliktów międzynarodowych i budowę żelaznej kopuły nad całym terytorium Stanów Zjednoczonych. Tymczasem Joe Biden zapada na Covid, rośnie presja na prezydenta, by zrzekł się kandydowania, choć nikt nie może go do rezygnacji zmusić. Co dalej z kampanią Demokratów? Jak mogą wyglądać rządy Trumpa i Vance’a?
W Syrii czwarte wybory parlamentarne od wybuchu wojny w 2011 roku. Jeśli ich celem było potwierdzenie pełnej władzy Bashara al-Assada to udało się.
Watykan nakłada ekskomunikę na znanego arcybiskupa, który nie uznaje zwierzchnictwa papieża. Dlaczego władza Franciszka w Kościele jest tak często podważana?
Wracamy do zamachu na Donalda Trumpa i pytamy: skąd biorą się teorie spiskowe i dlaczego nie da się bez nich żyć?
Epidemia opioidowa w USA to nie tylko problem medyczny i społeczny, ale także polityczno-międzynarodowy. Czy nowy prezydent opanuje zarazę, która pochłania życie tysięcy Amerykanów?
A także: jak strzelanina zmienia ludzi i czy w ogóle?
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Marcin Fatalski: Donald Trump zatwierdzony jako kandydat Republikanów na prezydenta USA Udostępnij
- Mariusz Borkowski: Wybory w Syrii Udostępnij
- Grzegorz Dobiecki: Świat z boku - Strzelanina Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Marcin Żyła: Epidemia opioidowa w USA Udostępnij
- Sebastian Duda: Ekskomunika arcybiskupa Vigano Udostępnij
- Marcin Napiórkowski: Czym są teorie spiskowe? Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
Występują

Marcin Fatalski
Amerykanista, historyk, politolog. Adiunkt w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się historią najnowszą stosunków międzynarodowych, polityką zagraniczną USA oraz studiami nad rozwojem.

Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora

Marcin Żyła
jest dziennikarzem i wydawcą „Raportu o stanie świata” od 2024 r. Swoje pierwsze zagraniczne korespondencje pisał kilkanaście lat temu – dla „Tygodnika Powszechnego” – z państw byłej Jugosławii, gdzie śledził powojenne losy Bośni i Hercegowiny, Serbii i Kosowa.
Od ponad dekady zajmuje się tematyką migrantów, uchodźców i granic (reportaże z Lampedusy, wysp Morza Egejskiego, Bliskiego Wschodu, Ugandy czy Burkina Faso). Brał udział w akcjach ratowniczych statku „Lekarzy Bez Granic” na Morzu Śródziemnym, był w ruinach zniszczonego Mosulu. Mówi, że pracując przy tym temacie można pokazywać wielką zmianę świata – mieszczą się w nim i dramatyczne sceny z morza czy państw Sahelu, i dramat ludzi – oraz zachodnia Realpolitik.
Z Wysp Brytyjskich i USA Marcin relacjonował też brexit i pierwszą kampanię wyborczą Donalda Trumpa. Publikuje rozmowy z ludźmi kultury, materiały o kulturze Karpat i relacji człowieka z innymi zwierzętami. Jego teksty można czytać m.in. w „Polityce” i magazynie „Spotkania z Zabytkami”.
Jest laureatem Polskiej Nagrody im. Sérgio Viera de Mello (2023) przyznawanej za działania na rzecz pokojowego współistnienia społeczeństw, religii i kultur. W latach 2016-23 był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”, wcześniej pracował w wydawnictwie Znak. Prowadzi zajęcia w Instytucie Spraw Publicznych UJ i warsztaty reportażu. Czas dzieli między Kraków, gdzie pewnej środy się urodził, a Orawę, gdzie żyje od wiosny do pierwszych śniegów.

Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.