Fot: PAP/EPA/STRINGER 15 sierpnia 2022, Kabul.
Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Mija rok od przejęcia przez Talibów władzy w Afganistanie. Kraj jest w dramatycznej sytuacji gospodarczej, miliony ludzi głoduje, łamane są prawa obywatelskie, zwłaszcza kobiet. Dodatkowo władze nie radzą sobie z zagrożeniem terrorystycznym ze strony Państwa Islamskiego, które dziś jest największym wrogiem Talibów. Jaka przyszłość czeka naród, którego kolejne pokolenia dorastają w czasach wojny?
Brytyjski pisarz Salman Rushdie dochodzi do zdrowia po ataku nożownika. Dlaczego wygłoszona ponad 30 lat temu fatwa ajatollaha Chomeiniego ciągle budzi tak brutalne reakcje wśród radykalnych muzułmanów?
„Zbyt blisko jest ta wojna, by siedzieć z piórem” – mówi Raportowi Serhij Żadan – wybitny ukraiński pisarz. W programie wywiad z autorem „Internatu”.
Amerykanie wznawiają loty na Księżyc. Rozpoczyna się misja Artemis, której kulminacją ma być właśnie lot na Srebrny Glob, a może dalej?
Przeniesiemy się również do Wenecji, której mieszkańcy mają dylemat: co zrobić z milionami turystów, którzy wracają do miasta? Żyć z nimi trudno, bez nich jeszcze gorzej.
I jeszcze o tym, dlaczego jak coś działa to lepiej tego nie zmieniać, bo będzie gorzej.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Zhadan i Sobaki - Madonna Udostępnij
- Patryk Kugiel: Jaka przyszłość czeka Afganistan? Udostępnij
- Jan Natkański: Atak nożownika na autora „Szatańskich wersetów” Udostępnij
- Zucchero - Amore Adesso (No Time for Love Like Now) Udostępnij
- Grzegorz Dobiecki: Świat z boku – Stryjek z kijkiem Udostępnij
- Bartosz Panek: Problemy Wenecji z milionami turystów Udostępnij
- Raport o książkach Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Marcin Żyła, Serhij Żadan: Rozmowa z Serhijem Żadanem o wojnie w Ukrainie Udostępnij
- Tomasz Rożek: Amerykanie wznawiają loty na Księżyc Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- U2 – Ground Beneath her Feet Udostępnij
Występują

Patryk Kugiel
Główny analityk w programie Azja–Pacyfik Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Znawca Indii, Pakistanu i Afganistanu, autor książki o indyjskiej „soft power”.
(fot. PISM)

Jan Natkański
wybitny polski arabista, były ambasador Polski w Kuwejcie i Egipcie, był świadkiem wielu wydarzeń, które kształtowały świat arabski, jak zabójstwo prezydenta Egiptu Anwara El-Sadata.

Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora

Marcin Żyła
jest dziennikarzem i wydawcą „Raportu o stanie świata” od 2024 r. Swoje pierwsze zagraniczne korespondencje pisał kilkanaście lat temu – dla „Tygodnika Powszechnego” – z państw byłej Jugosławii, gdzie śledził powojenne losy Bośni i Hercegowiny, Serbii i Kosowa.
Od ponad dekady zajmuje się tematyką migrantów, uchodźców i granic (reportaże z Lampedusy, wysp Morza Egejskiego, Bliskiego Wschodu, Ugandy czy Burkina Faso). Brał udział w akcjach ratowniczych statku „Lekarzy Bez Granic” na Morzu Śródziemnym, był w ruinach zniszczonego Mosulu. Mówi, że pracując przy tym temacie można pokazywać wielką zmianę świata – mieszczą się w nim i dramatyczne sceny z morza czy państw Sahelu, i dramat ludzi – oraz zachodnia Realpolitik.
Z Wysp Brytyjskich i USA Marcin relacjonował też brexit i pierwszą kampanię wyborczą Donalda Trumpa. Publikuje rozmowy z ludźmi kultury, materiały o kulturze Karpat i relacji człowieka z innymi zwierzętami. Jego teksty można czytać m.in. w „Polityce” i magazynie „Spotkania z Zabytkami”.
Jest laureatem Polskiej Nagrody im. Sérgio Viera de Mello (2023) przyznawanej za działania na rzecz pokojowego współistnienia społeczeństw, religii i kultur. W latach 2016-23 był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”, wcześniej pracował w wydawnictwie Znak. Prowadzi zajęcia w Instytucie Spraw Publicznych UJ i warsztaty reportażu. Czas dzieli między Kraków, gdzie pewnej środy się urodził, a Orawę, gdzie żyje od wiosny do pierwszych śniegów.

Tomasz Rożek
Z wykształcenia fizyk, z zawodu dziennikarz naukowy. Autor pop-naukowego vbloga „Nauka.To lubię”. U nas występuje pod szyldem 3R, czyli „Rożek u Rosiaka w Raporcie”.
„Nauka. To lubię” na Facebooku
Kontakt: tomasz.rozek@raportostanieswiata.pl

Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.

Marcin Żyła
Dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”.