Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Główna faza działań wojskowych Izraela w Strefie Gazy dobiega końca. Przez wielu już jest określana jako najbardziej destrukcyjna i śmiercionośna kampania w nowoczesnej historii. Według izraelskich władz to jedyna możliwa odpowiedź na bestialski atak Hamasu. Co dalej z tą wojną? Jaka jest przyszłość Strefy Gazy i jaka jest przyszłość Izraela?
Będziemy dziś zarówno w Izraelu, jak i na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu Jordanu. Opowiemy, jak najnowsza odsłona konfliktu wpływa na życie Palestyńczyków i zapytamy, czy da się według nich powołać dwa państwa żyjące obok siebie we względnym pokoju? Dziś również specjalnie dla Raportu były szef Szin Bet – izraelskiej agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Ami Ayalon mówi, dlaczego bez powołania państwa palestyńskiego nie ma mowy o przerwaniu przemocy w Izraelu.
Jemeńscy rebelianci Huti coraz bardziej zakłócają kluczowy morski szlak handlowy przez Morze Czerwone i atakują już nie tylko statki powiązane z Izraelem. Kto ucierpi, a kto zyska na eskalacji konfliktu na Morzu Czerwonym?
Donald Trump wygrywa z ogromną przewagą głosów symboliczne prawybory w stanie Iowa. Czy kontrkandydaci do nominacji republikańskiej są jeszcze w stanie nawiązać z nim walkę? I dlaczego Republikanie stoją za nim murem?
A także o tym, jak odchodzić z polityki – i gdzie odchodzić?
Goście:
Z Palestyny: Dalal Iriqat, Przedstawiciel organizacji Addameer
Z Izraela: Ami Ayalon, Michał Sfard
Z Warszawy: Mariusz Borkowski, Andrzej Kohut, Grzegorz Dobiecki
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Dalal Iriqat: O tragedii Gazy, prześladowaniach i dyskryminacji Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu i perspektywach pokoju Udostępnij
- Przedstawiciel organizacji Addameer o sytuacji więźniów palestyńskich w więzieniach izraelskich i bezkarności osadników żydowskich na Zachodnim Brzegu Udostępnij
- Dariusz Rosiak: O stosunku Palestyńczyków do Hamasu Udostępnij
- Mariusz Borkowski: Eskalacja konfliktu na Morzu Czerwonym Udostępnij
- Grzegorz Dobiecki: Świat z boku - Na odchodne Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Ami Ayalon o błędach polityki izraelskiej wobec Palestyńczyków, o swojej karierze wojskowej i różnicach między rolą żołnierza i polityka Udostępnij
- Andrzej Kohut: Zwycięstwo Donalda Trumpa w stanie Iowa Udostępnij
- Michał Sfard o idei państwa Izrael i przyszłości tego kraju Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
Występują

Ami Ayalon
izraelski wojskowy i polityk. Kontradmirał izraelskiej Marynarki Wojennej, szef służby bezpieczeństwa Szin Bet w latach 1996–2000. Autor książki „BRATOBÓJCZY OGIEŃ: jak Izrael stał się swoim najgorszym wrogiem i czy jest nadzieja na przyszłość”, która znalazła się w finale konkursu The National Jewish Book Awards.

Andrzej Kohut
Ekspert ds. międzynarodowych Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Szef działu „Polska na mapie” portalu opinii Klubu Jagiellońskiego. Amerykanista. Autor podcastu „Po amerykańsku”. Współprowadzący KluboTygodnika Klubu Jagiellońskiego na YouTube.

Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.

Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora

Adrian Bąk
Dziennikarz, reporter związany z Radiem 357, dla Raportu przygotowuje relacje i reportaże. Wcześniej wydawca Raportu o stanie świata i w redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.