Raport o stanie świata 2021 – Wszystko, co najlepsze
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Tak wyglądają największe hity Raportu o stanie świata 2021! Sami państwo zdecydowali, że nasz plebiscyt odbył się w dwóch konkurencjach. Pierwsza to Raporty monotematyczne i tutaj bezapelacyjnym zwycięzcą jest program specjalny z okazji urodzin pana Jana Natkańskiego.
W drugiej kategorii, wśród najlepszych fragmentów raportów ubiegłego roku zdecydowanie zwyciężyła rozmowa z Konstantym Gebertem o filmie „Aida” . Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy!
Jeden ciekawy wniosek płynie z naszej zabawy: Raport dla państwa nie jest programem politycznym, ani geopolitycznym tylko opowieścią o świecie we wszystkich jego wymiarach: społecznym, literackim, sportowym, muzycznym i owszem, także politycznym. Bardzo się z tego cieszę, bo taki zamiar nam przyświeca. Redukowanie doświadczenia człowieka do jakiejkolwiek dziedziny jest błędne i niepotrzebne, więc i w nowym 2022 roku będziemy się rozglądać na wszystkie strony i opowiadać państwu o tym, co widzimy.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Relacja z Afganistanu Michała Żakowskiego z 20 listopada 2021 roku Udostępnij
- Rozmowa z Konstantym Gebertem o filmie „Aida” z 18 września 2021 roku Udostępnij
- Świat z boku z 17 kwietnia 2021 roku – Grzegorz Dobiecki: Mędrcy świata enerachowie Udostępnij
- Reportaż Anny Dudzińskiej o kobietach zdobywających Arktykę i Antarktydę z 27 listopada 2021 roku Udostępnij
- Rozmowa z Piotrem Trybalskim o nepalskich szerpach z 23 stycznia 2021 roku Udostępnij
- Rozmowa z Ireną Makarewicz o książce „Śladami Bogów” Sandora Maraia z 14 czerwca 2021 roku Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
Występują
Konstanty Gebert
Dziennikarz Gazety Wyborczej, współpracownik licznych mediów w kraju i za granicą. W stanie wojennym dziennikarz prasy podziemnej pod pseudonimem Dawid Warszawski, którego nadal używa. Współzałożyciel m.in. Żydowskiego Uniwersytetu latającego (1979), NSZZ Pracowników Nauki, Techniki i Oświaty (1980), Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów (1989), Media Development Loan Fund (1995), żydowskiego miesięcznika „Midrasz” (1997), polskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (2011). Autor 12 książek, m.in. o obradach okrągłego stołu i o wojnie w Bośni, o europejskim XXw. i o polskich Żydach. Jego książka o ludobójstwach „Ostateczne rozwiązania” przewidziana jest do publikacji wiosną przyszłego roku w wydawnictwie Agora. Wykładowca m.in. Uniwersytetu Hebrajskiego, Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, Grinnell College. Członek rad m.in. Einstein Forum, Paideia Institute, Dutch Jewish Humanitarian Fund, European Journalism Award.
Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.
Grzegorz Dobiecki
Anna Dudzińska
Reporterka z Katowic, dla Raportu przygotowuje relacje i reportaże. Dziennikarka Radia 357, wcześniej związana z Polskim Radiem Katowice, przez 4 lata była też korespondentką Polskiego Radia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Uwielbia reportaż, dźwięki i architekturę.