Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Unia Europejska debatuje na temat sposobów poradzenia sobie z kryzysem energetycznym. Jest postęp, ale nie ma przełomu w dyskusji na temat maksymalnych cen gazu. W kolejnych krajach dochodzi do protestów, rządy, próbując zapobiec kryzysowi, przeznaczają coraz więcej środków z budżetu na pomoc obywatelom. Do tego chodzi otwarty spór francusko-niemiecki. W jego tle kwestie obronne i budowa rurociągu z Hiszpanii do Niemiec, którego nie chce Francja. Unia wchodzi w kluczowy okres: czy zachowa jedność?
Liz Truss ustępuje z kierowania rządem Wielkiej Brytanii. Była najkrócej sprawującym urząd premierem w historii kraju. Partia konserwatywna w chaosie, program reform, który firmowała premier częściowo odwołany. A do starcia o urząd premiera szykuje się Boris Johnson.
Czy Białoruś przystąpi do wojny Rosji z Ukrainą? Łukaszenka po cichu mobilizuje dodatkowe wojsko pod pozorem zagrożeń ze strony Ukrainy i państw NATO.
Jak Rosjanie oceniają wojnę prowadzoną przez reżim Putina? W programie rozmowa z pisarką, która od trzech tygodni przemierza kraj.
Amerykański propagator teorii spiskowych skazany na grzywnę w wysokości prawie miliarda dolarów za kłamstwa w sprawie masakry w szkole sprzed 10 lat. Czy ten wyrok powstrzyma innych kłamców i manipulatorów?
A także: co zrobić, żeby nam się nie myliła Praga z Pragą?
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Naviband - Свяці Udostępnij
- Jakub Krupa: Brytyjska premier ustępuje, Partia Konserwatywna w chaosie Udostępnij
- Rusłan Szoszyn: Czy Białoruś przystąpi do wojny Rosji z Ukrainą? Udostępnij
- Naviband - Мары Udostępnij
- Grzegorz Dobiecki: Świat z boku – Żeby się nie myliło Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Adrian Bąk: Prawie miliard dolarów kary za negowanie zbrodni Udostępnij
- Anna Słojewska: Kryzys energetyczny w Europie. Czy Unia zachowa jedność? Udostępnij
- Maja Wolny: Jak Rosjanie oceniają wojnę prowadzoną przez reżim Putina? Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Inside Again - Cold (The Cure cover) Udostępnij
Występują

Jakub Krupa
Korespondent z Wielkiej Brytanii, współpracownik polskich i brytyjskich mediów, m.in. Onet.pl, Polityka, Deutsche Welle Polska, były korespondent Polskiej Agencji Prasowej (2015-2019), publikował m.in.w Guardianie, Observerze i Evening Standard.
Prowadzi na Facebooku profil Z Londynu Jakub Krupa

Rusłan Szoszyn
Dziennikarz działu zagranicznego „Rzeczpospolitej” i stały autor tygodnika „Plus Minus”, regularnie publikuje artykuły, reportaże i wywiady na tematy społeczne, gospodarcze i polityczne dotyczące Białorusi, Ukrainy, Rosji, Kaukazu i państw Azji Środkowej. Pochodzi z Białorusi, w wieku 18 lat musiał opuścić kraj z powodu zaangażowania w działalność opozycyjną wobec reżimu Łukaszenki. Autor książki „Lodołamaczka. Swietłana Cichanouska” (Wydawnictwo Literackie).

Anna Słojewska
Dziennikarka, korespondentka „Rzeczpospolitej” w Brukseli.

Maja Wolny
(fot. Joanna Majewska)

Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora

Adrian Bąk
Dziennikarz, reporter związany z Radiem 357, dla Raportu przygotowuje relacje i reportaże. Wcześniej wydawca Raportu o stanie świata i w redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.

Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.