Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Rosji nie udaje się przełamać oporu Ukraińców w Donbasie ani innych częściach kraju. Najeźdźcy zdobyli szereg miejscowości na wschodzie, ale nie zdołali zamknąć wojsk ukraińskich w okrążeniu. Trwa tragedia Mariupola, ostrzeliwane są też cele w innych częściach kraju. Prezydent Zełenski mówi, że Ukraina potrzebuje 7 mld dolarów miesięcznie, by odbudować kraj ze zniszczeń, a Bank Światowy ocenia, że odbudowa infrastruktury ukraińskiej zdewastowanej przez Rosjan do tej pory będzie kosztowała 60 mld dolarów.
Po raz pierwszy od początku wojny Polskę opuściło więcej uchodźców ukraińskich, niż do niej wjechało. Czy to oznacza stabilizację w napływie uchodźców? Jak radzą sobie polskie i europejskie służby? Co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej i czy dramaty, które tam mają miejsce to część tej samej tragedii?
Francja wybiera prezydenta w drugiej turze wyborów. W sondażach prowadzi Emmanuel Macron, ale zwolennicy Marine Le Pen mobilizują się na niedzielę. Dlaczego żadnego z tych kandydatów nie wspiera większość Francuzów?
Na Sri Lance gwałtowne protesty społeczne. Dlaczego Lankijczycy mają dość prezydenta i jego rodziny?
Brytyjski premier Boris Johnson znów w opałach. Wraca sprawa imprez organizowanych przy Downing Street w okresie pandemii. Rząd chce też wysyłać migrantów do centrów przesiedleńczych w Rwandzie, gdzie mieliby oczekiwać na decyzję w sprawie przyjęcia na Wyspy. Opozycja i organizacje społeczne są oburzone tym pomysłem.
W Szwecji rozruchy po tym, jak jeden z polityków zapowiada publiczne palenie Koranu. Skąd takie pomysły w kraju, gdzie mieszkają tysiące muzułmanów?
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Florence and the Machine – Free Udostępnij
- Maciej Duszczyk: Czy mamy stabilizację w napływie uchodźców? Udostępnij
- Maria Jaremczuk - Дорога Воїна Udostępnij
- Dominique Reynié: Macron czy Le Pen? Francja wybiera przyszłość Udostępnij
- Sanseverino - Votez Papillon Udostępnij
- Grzegorz Dobiecki: Świat z boku – Interpretacja Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Adrian Bąk: Na Sri Lance gwałtowne protesty społeczne Udostępnij
- Jarosław Błaszczak: Brytyjski premier Boris Johnson znów w opałach Udostępnij
- Katarzyna Tubylewicz: Dlaczego Szwedzi chcą palić Koran? Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Krystyna Sołowij - Українська лють - Bella Ciao Cover Udostępnij
Występują

Maciej Duszczyk
W latach 2016-2020 Prorektor ds. Naukowych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracownik naukowy w Ośrodku Badań nad Migracjami oraz na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Przewodniczący Rady Uniwersytetu Gdańskiego w kadencji 2021-2024.
W latach 2014-2016 oraz 2020-2021 członek Komitetu Polityki Naukowej (przewodniczący październik 2015-marzec 2016 oraz czerwiec – grudzień 2020). W latach 2008-2011 członek zespołu doradców strategicznych Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska, a pomiędzy 2012-204 kierujący pracami merytorycznymi zespołu ds. wypracowania polskiej polityki migracyjnej w Kancelarii Prezydenta RP. W latach 2014-2015 profesor wizytujący na uniwersytetach Marcina Lutra w Halle-Wittenberg oraz Friedricha Schillera w Jenie. Kierownik grantów finansowanych m.in. przez Narodowe Centrum Nauki oraz Polsko-Niemiecką Fundacji na rzecz Nauki. Stypendysta m.in. Jean Monnet Project, Carl Duisburg Gesellschaft oraz Komitetu Badań Naukowych.

Dominique Reynié
Politolog, wykładowca uniwersytetu Science Po i dyrektor generalny Instytutu Innowacji Politycznych w Paryżu. Autor książek i licznych analiz na temat polityki francuskiej.

Jarosław Błaszczak
Politolog, przedsiębiorca i wikipedysta. Doktor nauk o polityce i administracji. Specjalista ds. polityki państw anglosaskich. Autor publikacji m.in. na temat polityki zagranicznej Australii i sukcesji właścicielskiej w firmach rodzinnych. Jeden z administratorów polskojęzycznej Wikipedii, były członek zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Katarzyna Tubylewicz
fot. Daniel Tubylewicz
Pisarka, publicystka, tłumaczka literatury szwedzkiej. Autorka książek „Ostatnia powieść Marcela”, „Moraliści: jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie” , „Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą” i „Bardzo zimna wiosna”.

Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora

Adrian Bąk
Dziennikarz, reporter związany z Radiem 357, dla Raportu przygotowuje relacje i reportaże. Wcześniej wydawca Raportu o stanie świata i w redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.

Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.
