Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
To był kolejny rok wielkiej zmiany, którą przeżywamy od lat i której do końca nie rozumiemy, choć próbujemy ją opisać na różne sposoby. Badacze społeczni, naukowcy, artyści, dziennikarze, próbują opowiedzieć tę zmianę w sposób, który sprawi, że – jak mówił mistrz Młynarski „coraz bardziej otaczająca nas rzeczywistość” będzie odrobinę bardziej zrozumiała. Tak, żebyśmy się mniej bali – tego co jest, tego co przyjdzie, ludzi dookoła. Ten rok był poważnym testem. Miliony Ukraińców przyjechało do Polski, część z nich przejechała przez nasz kraj, wielu z nami zostało. Wielu ludzi zranionych, zagubionych. Wielu też bardzo szybko zasymilowanych i żyjących na tyle normalnie na ile się da w nowym kraju z dala od bliskich. Przyjęliśmy ich z otwartym sercem – zaskakując chyba najbardziej samych siebie.
Czym są święta Bożego Narodzenia po takim roku? Po co one są? I co my w ogóle świętujemy?
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Nika Lubowicz - Dziwny kraj Udostępnij
- Rozmowa z ks. Jackiem Prusakiem cz. 1 Udostępnij
- Pablopavo i Ludziki - Zima Udostępnij
- Rozmowa z ks. Jackiem Prusakiem cz. 2 Udostępnij
- Nick Cave & The Bad Seeds - Into My Arms Udostępnij
- Rozmowa z ks. Jackiem Prusakiem cz. 3 Udostępnij
- Raz dwa trzy - Trudno nie wierzyć w nic Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
Występują
Jacek Prusak
Jezuita, dr nauk społecznych w zakresie psychologii, psychoterapeuta, Dyrektor Instytutu Psychologii Akademii Ignatianum w Krakowie. Ostatnio opublikował: Zrozumieć siebie. Odkryć Boga (WAM, 2022)
Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.