Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Rozpoczynają się referenda w czterech obwodach zajętych przez Rosję po inwazji na Ukrainę. Zachód nie uzna wyników, ale po zakończeniu referendów Rosja będzie traktowała te tereny jak własne. Co to oznacza? Trwa również mobilizacja i wielka ucieczka mężczyzn jej podlegających. Na granicy Rosji z Finlandią wielokilometrowa kolejka, władze tego kraju zastanawiają się jak reagować na tak wielki napływ Rosjan. Łotwa i Litwa ogłosiły już, że nie będą przyjmować osób uciekających przed poborem.
We Włoszech wybory powszechne. Na czele sondaży koalicja partii prawicowych, która chce bronić tradycyjnej rodziny, zablokować Włochy przed migrantami i wyprowadzić podatek liniowy. A jej liderką jest jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci europejskiej polityki.
Komisja Europejska proponuje zawieszenie wypłat około 7,5 mld euro funduszy unijnych dla Węgier w związku z podejrzeniami o korupcję w wykorzystaniu środków. Czy tym razem Viktor Orban przegra rozgrywkę z Unią? W Raporcie autor nowej książki na temat Węgier.
W Iranie krwawe zamieszki po śmierci 22-letniej kobiety zatrzymanej przez tzw. policję do spraw moralności. W 80. miastach ludzie wychodzą na ulic protestując przeciwko władzy.
Jak Chiny budują swoją potęgę i wpływy w Europie, również w Europie Środkowo-Wschodniej. W programie rozmowa z autorką nowej książki na ten temat.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Raphael Gualazzi - Follia D'Amore Udostępnij
- Agnieszka Bryc o mobilizacji w Rosji Udostępnij
- Ludwika Włodek o krwawych zamieszkach w Iranie Udostępnij
- Mannarino - Le Cose Perdute Udostępnij
- Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o dekorowaniu śmierci Udostępnij
- Dominik Hejj o wstrzymanych wypłatach UE dla Węgier Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Anna Kowalewska o wyborach we Włoszech Udostępnij
- Sylwia Czubkowska o wpływach Chin w Europie Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Paolo Conte - Sparring Partner Udostępnij
Występują
Agnieszka Bryc
fot. Piotr Waniorek/zelaznastudio.pl
Doktor politologii. Ekspertka ds. Rosji i Izraela; wykładowca Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK
Anna Kowalewska
Dziennikarka od lat mieszkająca w Rzymie. Jej teksty o Włoszech ukazują się na łamach tygodnika „Polityka”.
Sylwia Czubkowska
Redaktor prowadząca magazynu Spider’s Web+. Wieloletnia dziennikarka ekonomiczna i technologiczna takich tytułów jak Gazeta Wyborcza, Dziennik Gazeta Prawna i tygodnik Przekrój. Trzykrotnie nominowana do nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne.
Czterokrotna laureatka nagród Prezesa Urzędu Patentowego za teksty na temat innowacji i wynalazków. Laureatka razem z Michałem Potockim konkursu „Temat: Uchodźcy” Instytutu Reportażu i Fundacji Batorego.
Dziennikarka Roku 2020 Kongresu Gospodarki Elektronicznej. Jedna z Top 15 ekspertek od 5G wybrnych przez Women in Tech Summit 2020. Przewodnicząca rady Nadzorczej Instytutu Zamenhoffa.
Absolwentka nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.
Po godzinach prowadzi bloga Majsterki.pl o nowoczesnym obliczu ruchu Zrób To Sam.
Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.
Adrian Bąk
Dziennikarz, reporter. Wydawca Raportu. Przygotowuje również relacje i reportaże. Wcześniej w redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.
Kontakt: adrian.bak@raportostanieswiata.pl
Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora