Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Partia Wolności Geerta Wildersa wygrywa wybory w Holandii zapowiadając koniec przyjmowania migrantów i walkę z islamem. A Parlament Europejski przyjmuje projekt reformy ustrojowej Unii, którego jednym z głównych punktów jest odejście od zasady jednomyślności i przekazanie większych uprawnień na wyłączność Unii. Jak budować jedność europejską w sytuacji, gdy coraz więcej społeczeństw Unii ma wątpliwości co do jej tempa i treści? Czy Niemcy i Francja będą nadawać ton ścisłej integracji mimo poważnych różnic interesów dzielących te kraje?
Finlandia zamyka prawie wszystkie przejścia graniczne z Rosją. Czy Putin chce wywołać podobny kryzys jak na granicy Białorusi z Polską i Litwą?
W Birmie rebelianci przejmują kontrolę nad coraz większą częścią kraju. Czy wojskowa junta, która rządzi krajem od 2021 roku upadnie?
100 tysięcy ludzi umiera rocznie w USA po przedawkowaniu syntetycznych opioidów. Co mają z tym wspólnego Chiny?
Kuratoria w Stanach pozywają do sądu firmy technologiczne za tworzenie serwisów, które niszczą psychikę dzieci. Czy to sposób na walkę z przejawami nienawiści i pogardy dla innych w największych serwisach internetowych?
A także: Uciec od wojny wszystko jedno gdzie – może być do Polski.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Jędrzej Bielecki: Partia Wolności Geerta Wildersa wygrywa wybory w Holandii Udostępnij
- Jarosław Suchoples: Finlandia zamyka granice z Rosją Udostępnij
- Grzegorz Dobiecki: Świat z boku - Stamtąd tutaj Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Marcin Pośpiech: Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA Udostępnij
- Michał Lubina: Rebelianci w Birmie Udostępnij
- Tomasz Rożek: Kuratoria w USA walczą z serwisami społecznościowymi Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
Występują

Jędrzej Bielecki
Dziennikarz „Rzeczpospolitej”, były korespondent w Brukseli i Waszyngtonie. Zajmuje się gospodarką i polityką międzynarodową.

Michał Lubina
Doktor, ekspert ds. stosunków międzynarodowych. Współpracownik Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pięciu książek, w tym pracy „Niedźwiedź w cieniu smoka. Rosja-Chiny 1991-2014” – pierwszej monografii o współczesnych relacjach rosyjsko-chińskich w języku polskim. Ostatnio publikował „Russia and China. A Political Marriage of Convenience: successful and stable”.

Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora

Marcin Pośpiech
Dziennikarz radiowy, reporter i podcaster. Przygotowuje relacje do Raportu.

Tomasz Rożek
Z wykształcenia fizyk, z zawodu dziennikarz naukowy. Autor pop-naukowego vbloga „Nauka.To lubię”. U nas występuje pod szyldem 3R, czyli „Rożek u Rosiaka w Raporcie”.
„Nauka. To lubię” na Facebooku
Kontakt: tomasz.rozek@raportostanieswiata.pl

Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.