Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Trwa drugi dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Wojska rosyjskie atakują cele wojskowe i cywilne w wielu miejscach w kraju. Jest już kilkaset ofiar po obu stronach. Stany Zjednoczone, Unia Europejska i inne kraje wprowadziły sankcje, które jednak nie mają wpływu na postawę Rosjan. Co ta wojna oznacza dla porządku światowego, jak wpłynie na strategię Stanów Zjednoczonych i NATO?
Kijów broni się przed rosyjskimi oddziałami, które próbują opanować miasto. Prezydent Zełenski i rząd pozostają w stolicy, podobnie mer Witalij Kliczko. Tysiące ludzi ucieka do schronów i stacji metra chroniąc się przed rosyjskimi bombami.
Chiny ciągle nie potępiają Rosji za napaść na Ukrainę. Dlaczego? I co wynika z tej agresji dla stosunków chińsko- amerykańskich?
Tysiące uchodźców zbliża się do Polski, Słowacji i innych krajów graniczących z Ukrainą. Jak Polska i Unia Europejska ich przyjmą?
W programie opowiemy również o niezwykłej akcji poparcia dla Stanów Zjednoczonych zorganizowanej w Polsce przed prawie stu laty. Czego uczy nas dzisiaj?
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Dagadana - Jeszcze będzie przepięknie Udostępnij
- Piotr Andrusieczko o obronie Kijowa Udostępnij
- Andrew Michta o znaczeniu wojny na Ukrainie dla USA Udostępnij
- Okean Elzy - Все буде добре Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Anna Dudzińska o niemal stuletniej akcji poparcia USA w Polsce Udostępnij
- Michał Bogusz o stosunkach chińsko-amerykańskich w obliczu wojny Udostępnij
- Okean Elzy - Вставай Udostępnij
- Maciej Duszczyk o uchodźcach na wschodnich granicach UE Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Taraka - Podaj ruku Ukrainji Udostępnij
Występują

Andrew Michta
Andrew A. Michta ma tytuł doktora stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa. Jego obszary specjalizacji to bezpieczeństwo międzynarodowe, NATO oraz polityka i bezpieczeństwo europejskie, ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowej i państw bałtyckich.
Andrew M. Michta jest także dziekanem Koledżu Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa w George C. Marshall European Center for Security Studies w Garmisch-Partenkirchen. W programie przedstawione są jego osobiste poglądy, które nie muszą odzwierciedlać stanowiska George C. Marshall European Center for Security Studies, Departamentu Obrony, ani rządu Stanów Zjednoczonych.

Michał Bogusz
Główny specjalista ds. polityki zagranicznej Chin w Programie chińskim OSW. Autor bloga Za Wielkim Murem.

Maciej Duszczyk
W latach 2016-2020 Prorektor ds. Naukowych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracownik naukowy w Ośrodku Badań nad Migracjami oraz na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Przewodniczący Rady Uniwersytetu Gdańskiego w kadencji 2021-2024.
W latach 2014-2016 oraz 2020-2021 członek Komitetu Polityki Naukowej (przewodniczący październik 2015-marzec 2016 oraz czerwiec – grudzień 2020). W latach 2008-2011 członek zespołu doradców strategicznych Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska, a pomiędzy 2012-204 kierujący pracami merytorycznymi zespołu ds. wypracowania polskiej polityki migracyjnej w Kancelarii Prezydenta RP. W latach 2014-2015 profesor wizytujący na uniwersytetach Marcina Lutra w Halle-Wittenberg oraz Friedricha Schillera w Jenie. Kierownik grantów finansowanych m.in. przez Narodowe Centrum Nauki oraz Polsko-Niemiecką Fundacji na rzecz Nauki. Stypendysta m.in. Jean Monnet Project, Carl Duisburg Gesellschaft oraz Komitetu Badań Naukowych.

Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.

Anna Dudzińska
Reporterka z Katowic, dla Raportu przygotowuje relacje i reportaże. Dziennikarka Radia 357, wcześniej związana z Polskim Radiem Katowice, przez 4 lata była też korespondentką Polskiego Radia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Uwielbia reportaż, dźwięki i architekturę.