Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Wybory powszechne w Gruzji. Czy oligarcha rządzący krajem od 12 lat utrzyma władzę i powstrzyma kraj przed ścisłą integracją z Unią Europejską? Dlaczego ciągle ponad jedna trzecia Gruzinów wspiera Bidzinę Iwaniszwilego i czy mobilizacja opozycji wystarczy, by go pokonać. Jak jest rola Rosji w tych wyborach, jaka Unii Europejskiej? I co ich wynik będzie oznaczał dla regionu zawieszonego między Rosją a Europą?
Prezydent Turcji chce przyłączyć kraj do grupy BRICS. Czy Erdogan chce się również izolować od Zachodu?
Afgańscy talibowie po raz kolejny ograniczają prawa obywatelskie kobiet i nie tylko. Czy nadzieje na liberalizację reżimu talibów były mrzonką?
Uczestnicy szczytu państw dawnej Wspólnoty Brytyjskiej chcą dyskusji na temat reparacji za handel niewolnikami z wysp karaibskich. Czy Londyn zgodzi się choćby na rozpoczęcie debaty na ten temat?
Następca tronu Arabii Saudyjskiej osobiście zaangażował się w zakup angielskiego klubu piłkarskiego. Czy miliardy dolarów przeznaczane na sport wystarczą, by zmienić obraz tego kraju?
A także: o chińskich artystach, którzy chodzą na smyczy władz. I nie tylko chińskich.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Stanisława Budzisz: Czy Gruzja wybierze Europę? Udostępnij
- Karol Wasilewski: Turcja kluczy między BRICS a Zachodem Udostępnij
- Grzegorz Dobiecki: Świat z boku - Zgiełk historii, szept czasu Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Adrian Bąk: Saudowie - mistrzowie w sportswahingu Udostępnij
- Agnieszka Kuszewska-Bohnert: Talibowie zaostrzają przepisy obyczajowe Udostępnij
- Justyna Eska-Mikołajewska: Byłe kolonie chcą reparacji od Londynu Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
Występują

Stanisława Budzisz
Reporterka i tłumaczka języka rosyjskiego. Autorka książki „Pokazucha. Na gruzińskich zasadach”. Zajmuje się tematyką Kaukazu oraz Europy Środkowo-Wschodniej.

Karol Wasilewski
Doktor nauk społecznych, analityk ds. Turcji. Agencja Analityczna NEOŚwiat.

Agnieszka Kuszewska-Bohnert
Doktor habilitowana nauk o polityce, wykładowczyni Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu, prof. nadzw. UJ. Specjalizuje się w tematyce współczesnych relacji międzynarodowych i konfliktów, zwłaszcza w obrębie Azji Południowej.

Justyna Eska-Mikołajewska
Doktor nauk społecznych, autorka analiz na temat Australii, Nowej Zelandii i innych państw Oceanii.

Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora

Adrian Bąk
Dziennikarz, reporter związany z Radiem 357, dla Raportu przygotowuje relacje i reportaże. Wcześniej wydawca Raportu o stanie świata i w redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.

Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.