Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Dwie główne organizacje palestyńskie Hamas i Fatah zawierają porozumienie o powołaniu rządu jedności narodowej, a premier Izraela po raz czwarty występuje przed połączonymi izbami Kongresu broniąc metod prowadzenia wojny przez Izrael i proponując zawarcie antyirańskiego sojuszu. Jak zmiany polityczne w Waszyngtonie wpłyną na Izrael i Palestyńczyków? Czy dojdzie do wojny Izraela z Hezbollahem i jak taki rozwój wypadków może zmienić sytuację w regionie?
Prezydent Zełenski sugeruje, że Ukraina może podjąć negocjacje pokojowe z Rosją. Jak administracja i opozycja ukraińska przygotowują się na ewentualne objęcie prezydentury przez Trumpa?
Joe Biden rezygnuje z kandydowania, Kamala Harris prawdopodobnie go zastąpi. Jak zareagują Amerykanie na to nowe otwarcie u Demokratów?
W Wenezueli wybory, które może wygrać opozycja. Czy Maduro w wypadku przegranej odda władzę?
W Paryżu początek Igrzysk Olimpijskich. Czym jest ta impreza po ponad stu latach nowożytnej historii?
A także: czy lepiej szybciej, wyżej i mocniej, czy raczej warto zwolnić?
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Agnieszka Bryc o widmie wojny między Izraelem a Hezbollahem Udostępnij
- Zbigniew Parafianowicz o potencjalnych negocjacjach Ukrainy z Rosją Udostępnij
- Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o tym, że warto zwolnić Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Michał Banasiak o Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu Udostępnij
- Bohdan Szklarski o rezygnacji Joe Bidena Udostępnij
- Joanna Gocłowska-Bolek o wyborach w Wenezueli Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
Występują
Agnieszka Bryc
fot. Piotr Waniorek/zelaznastudio.pl
Doktor politologii. Ekspertka ds. Rosji i Izraela; wykładowca Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK
Joanna Gocłowska-Bolek
Latynoamerykanistka, ekonomistka, pracuje na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych o krajach Globalnego Południa. Promotorka współpracy akademickiej uczelni polskich i latynoamerykańskich. Laureatka Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej. Uwielbia wędrówki po zatłoczonym São Paulo i po kolumbijskich lasach deszczowych. Miłośniczka prozy Gabriela Garcíi Márqueza i poezji Maria Benedettiego.
Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.
Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora
Michał Banasiak
Człowiek od sportu w polityce i polityki w sporcie. Autor analiz i komentarzy z zakresu dyplomacji sportowej i polityki międzynarodowej. Współautor raportu „Katar. Geopolityka i mistrzostwa świata”.
Twitter: https://twitter.com/BanasiakMich