Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Mija pół roku od rozpoczęcia obecnej fazy inwazji Rosji na Ukrainę. W Raporcie przyjrzymy się obecnej sytuacji na froncie, porozmawiamy o skutkach politycznych i społecznych wojny dla Ukrainy, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Zachodu, a także Chin. Rosja nie zaprzestaje ataków, Ukraina prowadzi działania obronne, jak również dywersyjne na terenach zajętych przez wroga. Ponad 90 procent Ukraińców wierzy, że tę wojnę wygrają. Czy ukraińska polityka na czas wojny została zawieszona? Jaka jest realna pozycja prezydenta Zełenskiego? Jak wojna buduje naród ukraiński?
Działania wojenne znalazły się w impasie – żadna ze stron nie jest w stanie wygrać wojny w sposób bezapelacyjny, ale co to konkretnie oznacza? Kto jest bliżej zwycięstwa i jakie warunki muszą zostać spełnione przez Rosję i Ukrainę by szala zwycięstwa przechyliła się na jedną ze stron? Dlaczego Unia Europejska tak silnie wspiera Ukrainę, jak wojna wpływa na grę sił w ramach wspólnoty? I czy to poparcie utrzyma się, gdy przyjdzie zima i zabraknie gazu?
Stany Zjednoczone są największym dostawcą broni i innej pomocy dla Ukrainy. Dlaczego chcą, by Kijów wygrał tę wojnę i tak jednoznacznie angażują się po stronie Ukraińców? Donald Trump przygotowuje się do walki o urząd prezydenta, a FBI prowadzi przeszukania w jego posiadłości. Jak kolejna prezydentura Trumpa może wpłynąć na stosunki Ameryki z Rosją?
I wreszcie Chiny – jakim celom służy wspieranie Rosji przez Pekin? Czy rosyjsko-ukraińska wojna jest zastępczą wojną chińsko-amerykańską? Jak zmienia się optyka Pekinu wraz z postępem działań wojennych?
I jeszcze o spartakiadzie armii zaprzyjaźnionych, czyli Rosji, Chin, Boliwii, Indonezji, Iranu, Pakistanu, Kuby i tak dalej…
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Kazik, Żadan - Ukraina Udostępnij
- Piotr Pogorzelski o tym jak wojna buduje naród ukraiński Udostępnij
- Józef Lang o impasie działań wojennych w Ukrainie Udostępnij
- Skofka - Чути гімн Udostępnij
- Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o spartakiadzie armii zaprzyjaźnionych Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Mateusz Piotrowski o wsparciu Ukrainy przez USA Udostępnij
- Jakub Jakóbowski o wsparciu Rosji przez Chiny Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Shumei - Біля тополі Udostępnij
Występują
Piotr Pogorzelski
Były dziennikarz Polskiego Radia, od lipca 2020 w portalu Biełsat po polsku. Przygotowuje też swój podcast Po prostu Wschód.
Korespondent Polskiego Radia od 2006 do 2015 roku w Kijowie.
Publikował regularnie w dwumiesięczniku Nowa Europa Wschodnia.
Jest autorem książek: „Ukraina. Niezwykli ludzie w niezwykłych czasach” (2015), “Barszcz Ukraiński” (2013, książka zdobyła nagrodę Ambasador Nowej Europy (2015), przyznawaną przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu i Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku) oraz dostępną online “Pierwsze Korupcyjne. Szkice reportera” (2020).
Józef Lang
W przeszłości analityk Ośrodka Studiów Wschodnich. W latach 2017-2021 analityk, a później koordynator komórki analitycznej w sztabie Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE w Ukrainie. Od kwietnia do sierpnia 2022 roku zaangażowany w pomoc humanitarną Ukrainie, jako szef misji Fundacji Solidarności Międzynarodowej we Lwowie.
Mateusz Piotrowski
Analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Specjalizuje się w polityce Stanów Zjednoczonych.
Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.
Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora