Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Inflacja zżera światową gospodarkę. W Unii Europejskiej rekordowe poziomy, w kilku krajach przekraczające nawet 10 procent. Skąd się wzięła i dlaczego tak trudno ją opanować? Jak z nią walczą rządy i banki centralne? I jaki wpływ na stan światowej gospodarki ma konfrontacja Rosji z Zachodem?
We Włoszech wybory prezydenckie. Trwający od poniedziałku maraton w parlamencie pokazuje, że ta funkcja wcale nie jest wyłącznie ceremonialna i może mieć poważny wpływ na włoską politykę.
Unia Europejska broni Litwę w starciu polityczno-handlowym z Chinami. Dlaczego mały kraj z północy Europy zdecydował się na konfrontację z globalnym gigantem?
Zamach stanu z Burkina Faso, Puchar Narodów Afryki w rozrywanym konfliktem wewnętrznym Kamerunie. Dlaczego zachodnia Afryka przestała być ostoją stabilności na kontynencie?
W Danii jedna rzecz łączy prawicę i lewicę: niechęć do przyjmowania kolejnych migrantów oraz twardy stosunek do tych, którzy już się w kraju osiedlili. Skąd to się bierze?
I jeszcze: czym się różni naród duży od małego i czym oba różnią się od społeczeństwa.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Mannarino - Me So' Mbriacato Udostępnij
- Ignacy Morawski o rosnącej inflacji Udostępnij
- Piotr Podemski o wyborach prezydenckich we Włoszech Udostępnij
- Cheikh Lo - Il N'est Jamais Trop Tard Udostępnij
- Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o narodach dużych i małych Udostępnij
- Wraca Raport z przyszłości Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Marcin Pośpiech o duńskiej niechęci do migrantów Udostępnij
- Dominik Wilczewski o konfrontacji Litwy z Chinami Udostępnij
- Jędrzej Czerep o konfliktach w zachodniej Afryce Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Gabin Dabire - Wo I Do Udostępnij
Występują
Piotr Podemski
Historyk i italianista, wykładowca UW. Poza Włochami (polityka, społeczeństwo, gospodarka) pasjonuje się także edukacją historyczną i europejską.
Dominik Wilczewski
Redaktor portalu „Przegląd Bałtycki”, zajmującego się tematyką krajów bałtyckich, współpracownik Katedry Bałtystyki i Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, publikował w “Nowej Europie Wschodniej”, “Tygodniku Powszechnym” i miesięczniku “Pismo. Magazyn Opinii”.
Jędrzej Czerep
Dr Jędrzej Czerep, politolog, afrykanista, analityk ds. Afryki Subsaharyjskiej w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (PISM). Specjalizuje się w analizie wydarzeń międzynarodowych z pogranicza bezpieczeństwa, nowych procesów społecznych i zjawisk kulturowych. Współpracował m.in. z Al-Jazeera, The Guardian. Obserwator wyborów w państwach afrykańskich z ramienia UE.
Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.