Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Nie spełniły się nadzieje milionów Wenezuelczyków na zmianę prezydenta – władze ogłosiły, że wybory wygrał Nicolás Maduro. Opozycja twierdzi, że wybory sfałszowano, miejsce nadziei zajęły zaś gorycz i złość: w Caracas i innych miastach Wenezueli trwają protesty. Z kraju wyjechało już niemal 8 milionów ludzi. Czy dołączą do nich kolejni? Jak imigrantów z Wenezueli przyjmują pamiętający własną dyktaturę Argentyńczycy? I czy nowa kadencja Maduro wpłynie na politykę w całym regionie?
Izrael odpowiada na atak Hezbollahu, w którym zginęło 12 dzieci – w Bejrucie ginie wysoki rangą doradca tej organizacji, równocześnie w zamachu w Teheranie ponosi śmierć jeden z przywódców Hamasu.
Władze Bangladeszu krwawo tłumią studenckie protesty. Czy rządząca już 4. kadencję z rzędu Sheikh Hasina boi się utraty władzy?
Niemcy zapowiadają zmniejszenie o połowę pomocy wojskowej dla Ukrainy. W praktyce – na ile to prawdopodobne?
W Mali rosyjscy najemnicy przegrywają z Tuaregami. Czy potęga Rosji w Afryce zaczyna się chwiać?
Hiszpanie buntują się przeciwko turystom, którzy uczynili ich życie zbyt drogim.
A także: dlaczego Europa chce wszystko naprawiać?
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Dariusz Rosiak z Wenezueli o powyborczych protestach Udostępnij
- Mariusz Borkowski o konflikcie Izraela z Palestyną Udostępnij
- Marek Rabij o protestach w Bangladeszu Udostępnij
- Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o europejskim naprawianiu Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Agnieszka Zielińska o protestach w Hiszpanii Udostępnij
- Agnieszka Łada-Konefał o zmniejszeniu pomocy Ukrainie w Niemczech Udostępnij
- Wojciech Jagielski o rosyjskich najemnikach w Mali Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
Występują
Marek Rabij
Dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”. Autor książek ” Najważniejszy wrzesień świata” oraz „Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo”.
Marek Rabij na Facebooku.
Wojciech Jagielski
Dziennikarz, obecnie związany z Tygodnikiem Powszechnym. Autor wielu książek, m.in. „Modlitwa o deszcz”, „Nocni wędrowcy”, „Wszystkie wojny Lary”.
Marcin Żyła
Dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od blisko dekady zajmuje się m.in. tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. Publikował reportaże z Afryki, Bliskiego Wschodu i granic Europy. W państwach b. Jugosławii był świadkiem powojennych przemian i drogi do niepodległości Kosowa. Swoje miejsce do życia znalazł w górach.
Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.
Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora
Agnieszka Zielińska
Dziennikarka mieszkająca w Andaluzji i specjalizująca się w tematyce hiszpańskiej. Absolwentka dziennikarstwa, stosunków międzynarodowych i filologii hiszpańskiej. Od 2019 roku współpracuje z “Tygodnikiem Powszechnym”, a w przeszłości pracowała m.in. w telewizji TVN24 oraz Radiu Afera. Finalistka III i IV edycji Nagrody Dziennikarskiej “Człowiek z Pasją” im. Zygmunta Moszkowicza za reportaże – “Powrót do Maroka” oraz “Liderem jest Naród”.