Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
We wtorek Ameryka głosuje, częściowo już zagłosowała. Czy Donald Trump, jeden z najbardziej kontrowersyjnych prezydentów amerykańskich w historii utrzyma urząd? I czy istnieje coś takiego jak trumpizm?
We Francji kolejna okrutna zbrodnia dokonana przez islamskiego fanatyka. Tymczasem prezydent Macron zapowiada, że obroni francuskie wartości republikańskie, podczas gdy wiele krajów muzułmańskich chce bojkotu francuskich towarów.
W Polsce setki tysięcy ludzi na ulicach. Popatrzymy jak polska rewolucja wygląda na tle innych ruchów społecznych, w których centrum stoją prawa kobiet.
I jeszcze jedno nawiązanie do polskich wystąpień: jak z instytucji cenionej i poważanej zrobić przedmiot wrogości, albo obojętności tysięcy ludzi? Czy ktoś w Polsce zbadał przypadek irlandzkiego Kościoła katolickiego?
Rozdziały
- Intro Udostępnij
- Aretha Franklin - Think Udostępnij
- Maciej Czarnecki, Olaf Osica, Marcin Fatalski: Ameryka głosuje, częściowo już zagłosowała Udostępnij
- Neneh Cherry – Woman Udostępnij
-
Podziękowania
Udostępnij - Nina Simone – Times They Are A Changing (Outtake) Udostępnij
- Adam Balcer: We Francji kolejna okrutna zbrodnia dokonana przez islamskiego fanatyka Udostępnij
- Eurythmics – Sisters Are Doing It For Themselves Udostępnij
- Agata Kasprolewicz: W Polsce setki tysięcy ludzi na ulicach Udostępnij
- Zbigniew Zaliński: Jak upadał Kościół katolicki w Irlandii? Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- John Lennon – Woman Udostępnij
Występują

Maciej Czarnecki

Olaf Osica
Dyrektor ds. badań w ośrodku analitycznym SpotData.pl, gdzie łączy analizę jakościową z patrzeniem na liczby. Analityk i komentator polityki europejskiej. Wykładowca i doradca ds. agendy cyfrowej UE w Kolegium Europejskim w Natolinie. Doktor nauk społecznych i politycznych Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji. Były dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

Marcin Fatalski
Amerykanista, historyk, politolog. Adiunkt w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się historią najnowszą stosunków międzynarodowych, polityką zagraniczną USA oraz studiami nad rozwojem.

Agata Kasprolewicz
Autorka i prowadząca „Raportu o książkach”. Pomysłodawczyni i twórczyni „Opowieści arabskich Jana Natkańskiego” i „Raportu z przyszłości”. Wcześniej wydawczyni i reporterka „Raportu o stanie świata”.
Pierwsze dziennikarskie kroki stawiała w Polskim Radiu, gdzie przez lata związana była z redakcją publicystyki międzynarodowej. Jej reportaż „Kenia – wojna o trawę” zdobył nagrodę Grand Press. Publikowała w „Kontynentach”, „Przekroju” i „Tygodniku Powszechnym”, gdzie do dziś można znaleźć jej teksty.
Prywatnie miłośniczka Nowego Jorku i niedźwiedzi grizzly.
kontakt: raportoksiazkach@gmail.com

Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.