Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Szwecja – kraj odrębny – na ile jego strategia walki z koronawirusem sprawdza się. Gość: Katarzyna Tubylewicz , tłumaczka ze szwedzkiego, pisarka.
Niemcy – masowe testowanie powoduje, że kraj ten notuje najniższą śmiertelność wśród dużych państw. Gość – Jerzy Haszczyński, reporter, „Rzeczpospolita”.
Węgry – premier Orban przyznaje sobie prawo rządzenia za pomocą dekretów. Koronawirus wymówką. Ale może Orbanowi nie potrzebna wymówka? Gość: Dominik Hejj, serwis kropka.hu, Instytut Europy Środkowej
Popatrzymy jak pandemia rozwija się w Afryce i zapytamy jak długo uda się tam utrzymać stosunkowo niską liczbę zachorowań na tym kontynencie. Gość: Wojciech Jagielski, pisarz, reporter, „Tygodnik Powszechny”
Ludzie wierzą w różne rzeczy. W czasach koronawirusa wierzą w jeszcze większe brednie niż zwykle – o nich też będzie w tym programie. Autorka relacji: Agata Kasprolewicz.
Prognozy gospodarcze na najbliższe miesiące mrożą krew w żyłach. Czy nadszedł czas poważnego zmierzenia się z dylematem: odbudowa gospodarek nawet za cenę podwyższenia ryzyka zachorowań i śmierci czy dalsze staczanie się świata w gospodarczą otchłań. Gość: Marcin Piątkowski,ekonomista Akademia Leona Koźmińskiego.
Porozmawiamy także o tym jak koronawirus zmienia demokrację, nasze podejście do roli państwa w życiu jednostek. Czy to co przezywamy to kryzys wspólnoty, czy czas jej odbudowy. Gość: Dariusz Karłowicz, filozof, „Teologia Polityczna”.
I jeszcze specjalna niespodzianka poetycka :)
Rozdziały
- Intro Udostępnij
- Katarzyna Tubylewicz o epidemii w Szwecji Udostępnij
- Agata Kasprolewicz | Zbigniew Herbert „Struna” Udostępnij
- Jerzy Haszczyński o epidemii w Niemczech Udostępnij
-
Dominik Hejj o rozszerzeniu władzy Wiktora Orbana na Węgrzech
Udostępnij - Wojciech Jagielski o epidemii w Afryce Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Piotr Kamiński | Szekspir „Burza”, akt 4, scena 1 Udostępnij
- Astrud Gilberto - It Might As Well Be Spring Udostępnij
- Agata Kasprolewicz o fake newsach i mitach dotyczących koronawirusa Udostępnij
- Marcin Piątkowski o skutkach gospodarczych pandemii Udostępnij
- Dariusz Karłowicz o skutkach społecznych epidemii Udostępnij
- Wojciech Bit | Felipe Fernandez Armest o „Historia prawdy” Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Johny Cash - We’ll Meet Again Udostępnij
Występują

Katarzyna Tubylewicz
fot. Daniel Tubylewicz
Pisarka, publicystka, tłumaczka literatury szwedzkiej. Autorka książek „Ostatnia powieść Marcela”, „Moraliści: jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie” , „Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą” i „Bardzo zimna wiosna”.

Jerzy Haszczyński

Wojciech Jagielski
Dziennikarz, obecnie związany z Tygodnikiem Powszechnym. Autor wielu książek, m.in. „Modlitwa o deszcz”, „Nocni wędrowcy”, „Wszystkie wojny Lary”.

Marcin Piątkowski
Profesor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, Starszy Ekonomista w Banku Światowym oraz autor bestsellera „Europejski lider wzrostu. Polska droga od ekonomicznych peryferii do gospodarki sukcesu”. Więcej informacji na stronie www.marcinpiatkowski.com

Dariusz Karłowicz
Filozof, nauczyciel akademicki redaktor naczelny „Teologii Politycznej”, prezes Fundacji Świętego Mikołaja. Autor wielu książek, publikacji naukowych i publicystycznych. Ostatnio wydał: „Sokrates i inni święci”.

Wojciech Bit
Patron Raportu o stanie świata, przedsiębiorca.

Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.

Agata Kasprolewicz
Wydawca Raportu o stanie świata – najważniejsza osoba w Redakcji Raportu!
Autorka Raportu o książkach i Raportu z przyszłości.

Piotr Kamiński
Krytyk muzyczny, znawca opery, pisarz i tłumacz literatury, m.in. Szekspira.