Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Koronacja Karola III w Londynie. Brytyjczycy pozostają wierni tradycji, choć coraz więcej młodych ludzi ma wątpliwości czy jej kultywowanie warte jest pieniędzy płaconych na rodzinę królewską? Czy nowemu królowi uda się wyjść z cienia matki, która przez siedem dekad wpływała na obraz brytyjskiej monarchii? I dlaczego w ogóle cały świat interesuje się tą rodziną?
Rosja oskarża Ukrainę i Stany Zjednoczone o zamach na Władimira Putina. A Wołodymyr Zełenski w Hadze wzywa do postawienia rosyjskiego prezydenta przed Międzynarodowym Trybunałem.
W Hollywood strajk scenarzystów filmowych i telewizyjnych. Czy ich milionowe zarobki to mity?
Ropa naftowa ukształtowała współczesną cywilizację. Porozmawiamy z autorem książki, która tłumaczy, jak do tego doszło.
Dlaczego mieszkanki Filipin, Indonezji, Indii czy Nepalu decydują się na niewolniczą pracę w bogatych krajach?
A także: po co nam zwierzęta?
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Tom Petty – It’s Good To Be King Udostępnij
- Jakub Krupa o koronacji Karola III Udostępnij
- Paweł Reszka o ataku dronowym na Kreml Udostępnij
- Michael Bublé - Hollywood Udostępnij
- Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o funkcji zwierząt Udostępnij
- Raport o książkach Udostępnij
- Adrian Bąk z Turcji Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Anna Dudzińska o niewolniczej pracy mieszkanek Filipin Udostępnij
- Andrzej Krajewski o ropie naftowej Udostępnij
- Brunon Hawryluk o strajku scenarzystów Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Coldplay - Viva la Vida Udostępnij
Występują
Jakub Krupa
Korespondent z Wielkiej Brytanii, współpracownik polskich i brytyjskich mediów, m.in. Onet.pl, Polityka, Deutsche Welle Polska, były korespondent Polskiej Agencji Prasowej (2015-2019), publikował m.in.w Guardianie, Observerze i Evening Standard.
Prowadzi na Facebooku profil Z Londynu Jakub Krupa
Andrzej Krajewski
Historyk i publicysta, z wyboru wrocławianin. Publikował na łamach m.in.: „Rzeczpospolitej”, „Focusa”, „Forbesa”, „Newsweeka”, „Polityki” i „Dziennika Gazety Prawnej”. Autor książek: „Krew cywilizacji: biografia ropy naftowej” oraz „Rzemieślnicy. Badylarze. Cinkciarze. Jak przedsiębiorczy Polacy przechytrzyli komunę”.
Brunon Hawryluk
Scenarzysta filmowy i serialowy, konsultant scenariuszowy. Członek Gildii Scenarzystów Polskich i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Autor podcastu „Natural Born Writers – podcast od scenarzystów dla scenarzystów”. W roku 2022 finalista konkursu „Script Wars”.
Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.
Grzegorz Dobiecki
Na co dzień gospodarz programu „Dzień na świecie” w telewizji Polsat News. W Raporcie autor cyklu felietonów „Świat z boku”.
Kontakt: grzegorz.dobiecki@raportostanieswiata.pl
Fot: Tomek Sikora
Adrian Bąk
Dziennikarz, reporter. Wydawca Raportu. Przygotowuje również relacje i reportaże. Wcześniej w redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.
Kontakt: adrian.bak@raportostanieswiata.pl
Anna Dudzińska
Reporterka z Katowic, dla Raportu przygotowuje relacje i reportaże. Dziennikarka Radia 357, wcześniej związana z Polskim Radiem Katowice, przez 4 lata była też korespondentką Polskiego Radia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Uwielbia reportaż, dźwięki i architekturę.