Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
Białoruscy sportowcy nie chcą wracać do kraju z igrzysk olimpijskich, działacz imigracyjny umiera tragicznie w Kijowie. Rok po rozpoczęciu rewolucji godności Łukaszenka i jego ludzie nie zwalniają uścisku, którym dławią społeczeństwo. Jak przez ten rok zmienili się Białorusini, czy ich opór i bohaterstwo przyniosą im wolność?
W Etiopii już nie tylko przemoc, ale też głód. Wojna w Tigraju staje się coraz bardziej zacięta, coraz trudniejsza dla miejscowej ludności i coraz mniej zrozumiała dla reszty świata.
Międzyodrze to polsko-niemiecki cud natury. Posłuchamy ptaków i ludzi, którzy potrafią się nimi zachwycać.
Międzynarodowy Panel do Spraw Zmian Klimatycznych przygotowuje kolejny kluczowy raport. Czym jest to ciało i dlaczego warto traktować poważnie jego ustalenia?
Świat wszedł w erę rewolty. Kim są współcześni buntownicy i dlaczego nie należy ich ignorować? Porozmawiamy z autorem książki na ten temat.
I jeszcze o zdradzie: jak to jest, gdy mały naród zostaje porzucony przez wielki (przynajmniej liczbowo), któremu zaufał?
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Анна Шаркунова - Воины света Udostępnij
- Piotr Pogorzelski o białoruskich sportowcach Udostępnij
- Jędrzej Czerep o głodzie w Etiopii Udostępnij
- Teamir Gizaw - Minewa Udostępnij
- Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o zdradzie narodów Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Bartosz Panek o Międzyodrzu Udostępnij
- Serena Fisseau, Vincent Peirani - What a Wonderful World Udostępnij
- Zbigniew Karaczun o raporcie Międzynarodowego Panelu do Spraw Zmian Klimatycznych Udostępnij
- Nadav Eyal o swojej książce „Rewolta” Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Без Билета - Пепел Udostępnij
Występują
Piotr Pogorzelski
Były dziennikarz Polskiego Radia, od lipca 2020 w portalu Biełsat po polsku. Przygotowuje też swój podcast Po prostu Wschód.
Korespondent Polskiego Radia od 2006 do 2015 roku w Kijowie.
Publikował regularnie w dwumiesięczniku Nowa Europa Wschodnia.
Jest autorem książek: „Ukraina. Niezwykli ludzie w niezwykłych czasach” (2015), “Barszcz Ukraiński” (2013, książka zdobyła nagrodę Ambasador Nowej Europy (2015), przyznawaną przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu i Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku) oraz dostępną online “Pierwsze Korupcyjne. Szkice reportera” (2020).
Jędrzej Czerep
Dr Jędrzej Czerep, politolog, afrykanista, analityk ds. Afryki Subsaharyjskiej w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (PISM). Specjalizuje się w analizie wydarzeń międzynarodowych z pogranicza bezpieczeństwa, nowych procesów społecznych i zjawisk kulturowych. Współpracował m.in. z Al-Jazeera, The Guardian. Obserwator wyborów w państwach afrykańskich z ramienia UE.
Zbigniew Karaczun
Profesor w Katedrze Ochrony Środowiska i Dendrologii SGGW w Warszawie. Prowadzi badania w zakresie polityki klimatycznej i ekologicznej, integracji ich celów do polityki rolnej i strategii rozwoju gospodarczego oraz procesu europeizacji polskiej polityki ochrony środowiska oraz zarządzania ochroną środowiska. Autor i współautor ponad 350 publikacji.
Od lat 80. działa w Polskim Klubie Ekologicznym, od 2018 roku jest prezesem Okręgu Mazowieckiego tej organizacji. W 1994 roku współtworzył Climate Action Network Central and Eastern Europe (CAN CEE), w latach 1994 – 1998 był jej dyrektorem. Współzałożyciel Koalicji Klimatycznej, od 2003 roku odpowiada za prowadzenie Sekretariatu Koalicji Klimatycznej. Członek Państwowej Rady Ochrony Środowiska.
Nadav Eyal
Izraelski dziennikarz i pisarz, zdobywca nagrody Sokolova zwanej izraelskim Pulitzerem, międzynarodowy korespondent „Israel’s Reshet News”, felietonista największego izraelskiego dziennika „Yediot Aharonot”. Autor międzynarodowego bestsellera pt. „Rewolta”.
Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.
Bartosz Panek
W Raporcie przygotowuje relacje, reportaże i wywiady.
Mówi o sobie: Dźwięk to mój drugi język. Nagrywam, słucham i realizuję od ponad 20 lat. Większą część tego czasu spędziłem w radiowej Dwójce, gdzie zrealizowałem – również na żywo – setki audycji publicystycznych, kulturalnych i podróżniczych. Szczególna więź łączy mnie z reportażem. Rozwijam go poza radiem – i w „Raporcie”, i we Free Range Productions.
W 2020 roku wydałem pierwszą książkę reporterską pt. „U nas każdy jest prorokiem”. Teraz pracuję nad kolejną.