Raport o stanie świata
O czym rozmawiamy w tym wydaniu
„Albo pomożecie nam teraz, albo będzie za późno” – apeluje w Brukseli szef ukraińskiej dyplomacji – prosząc NATO o przyspieszenie dostaw broni przed spodziewaną wielką bitwą w Donbasie. Na dworzec w Krematorsku spadają rosyjskie pociski rakietowe, zabijając ludzi czekających na pociągi ewakuacyjne.
Po wstrząsających obrazach zniszczenia i śmierci z Buczy, docierają niepokojące informacje z Borodzianki, gdzie w zawalonych piwnicach domów może leżeć nawet 2 tysiące ciał. Czy Rosjanie odpowiedzą za zbrodnie wojenne? Czy Władimir Putin stanie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym?
W programie także przejmująca relacja Ukrainki, której udało się uciec z oblężonego Mariupola.
Czym żyją Francuzi na dwa dni przed wyborami? Co ich bardziej niepokoi – wysokie ceny benzyny, czy rosyjska agresja w Ukrainie? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy w Paryżu i głębokiej francuskiej prowincji.
Prezydent Emmanuel Macron nie może być pewny zwycięstwa, a w sondażach dogania go Marine Le Pen.
Rozdziały
- Wstęp Udostępnij
- Pomplamoose ft. John Tegmeyer - Douce France Udostępnij
- Dariusz Rosiak o wyborach we Francji Udostępnij
- Joanna Nowicka o dorobku Macrona po 5 latach Udostępnij
- Tartak - Мене Вже Немає Udostępnij
- Piotr Andrusieczko o wojnie w Ukrainie Udostępnij
- Szymon Zaręba o prawnej klasyfikacji zbrodni wojennych Udostępnij
- Anna Dudzińska o ucieczce z Mariupola Udostępnij
- Pink Floyd & Andrij Khlynuyk - Hey Hey Rise Up Udostępnij
- Podziękowania Udostępnij
- Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o chwale i hańbie Udostępnij
- Tomasz Rożek o sytuacji ukraińskich dzieci Udostępnij
- Do usłyszenia Udostępnij
- Żadan i Sobaki - Мальви Udostępnij
Występują
Joanna Nowicka
Joanna Nowicka jest profesorem komunikacji i informacji na wydziale humanistycznym uniwersytetu CY Cergy Paris w Cergy-Pontoise. W grupie badawczej LT2D zajmuje się antropologią kulturalną i myślą europejską. Jest członkiem redakcji pisma Hermes i współpracuje od początku swego istnienia z Instytutem Nauk Komunikacji CNRS.
Szymon Zaręba
Prawnik i politolog, kierownik programu Sprawy Globalne w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych i adiunkt w Instytucie Nauk Prawnych PAN. Zajmuje się zagadnieniami z zakresu prawa międzynarodowego i europejskiego oraz funkcjonowaniem organizacji międzynarodowych, zwłaszcza ONZ i jej organizacji wyspecjalizowanych, a także Rady Europy. Autor książki „Skutki braku uznania państwa w świetle prawa międzynarodowego”.
Dariusz Rosiak
Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków.
Przez 13 lat prowadziłem Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku mój program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Pracuję w mediach od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaczynałem w RFI w Paryżu, potem całe lata dziewięćdziesiąte spędziłem w BBC w Londynie.
Agata Kasprolewicz
Wydawca Raportu o stanie świata – najważniejsza osoba w Redakcji Raportu!
Autorka Raportu o książkach i Raportu z przyszłości.
Anna Dudzińska
Reporterka z Katowic, dla Raportu przygotowuje relacje i reportaże. Dziennikarka Radia 357, wcześniej związana z Polskim Radiem Katowice, przez 4 lata była też korespondentką Polskiego Radia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Uwielbia reportaż, dźwięki i architekturę.
Grzegorz Dobiecki
Tomasz Rożek
Z wykształcenia fizyk, z zawodu dziennikarz naukowy. Autor pop-naukowego vbloga „Nauka.To lubię”. U nas występuje pod szyldem 3R, czyli „Rożek u Rosiaka w Raporcie”.
„Nauka. To lubię” na Facebooku
Kontakt: tomasz.rozek@raportostanieswiata.pl