Playlista: Cykl latynoamerykański: nie tylko realizm magiczny
Boom na prozę iberoamerykańską dawno minął, ale nie mija ponadczasowość dzieł takich pisarzy jak Gabriel García Márquez, Mario Vargas Llosa czy Juan José Saer. W Raporcie o książkach rozmawialiśmy o „To dla pani ta cisza” – powieści, którą z czytelnikami żegna się wielki Peruwiańczyk Llosa, oraz o „Pasierbie” Saera, na którego przekład musieliśmy czekać 40 lat. Warto było… Z kolei punktem wyjścia do fascynującej dyskusji o jednej z najsłynniejszych książek XX wieku był serial. „Sto lat samotności”, ekranizacja arcydzieła Márqueza, pod koniec 2024 r. miała premierę w Netfliksie.
Raport o książkach – Gabriel García Márquez, CYKL LATYNOAMERYKAŃSKI III
Niezaprzeczalne arcydzieło literatury światowej, które od prawie 6 dekad nie przestaje fascynować i inspirować. W tym odcinku „Raportu o książkach” w gronie znakomitych gości poszukamy odpowiedzi na pytanie: ile w „Stu latach samotności” jest magii, a ile realizmu?
Raport o książkach – Juan Jose Saer, CYKL LATYNOAMERYKAŃSKI II
Na powieść Saera „Pasierb” polski czytelnik musiał czekać 40 lat. Ale było warto! To książka, która obezwładnia pięknem języka i nie daje się łatwo sklasyfikować. Zaczyna się jak powieść historyczna, kończy jak wielki traktat filozoficzny o istocie i realności bytu.
Raport o książkach – Mario Vargas Llosa, CYKL LATYNOAMERYKAŃSKI I
Wielki peruwiański pisarz, jeden z najwybitniejszych twórców boomu latynoamerykańskiego w literaturze, Mario Vargas Llosa napisał ostatnią powieść. Po sześciu dekadach, bo tyle czasu minęło od jego powieściowego debiutu, żegna się ze swoimi czytelnikami ostatnim tytułem „To dla pani ta cisza”. Jakie jest to pożegnanie?