Playlista: Niemcy – wybory i co dalej?
Wybory do Bundestagu odbywają się w cieniu największego od lat kryzysu niemieckiego państwa. Recesja gospodarcza i porażka polityki migracyjnej forsowanej przez kanclerz Angelę Merkel doprowadziły do niepokojów społecznych i pojawienia się w partyjnym mainstreamie nowej siły, skrajnie prawicowej AfD. 1 września w wyborach w Turyngii AfD – prorosyjska i antyimigracyjna – zwyciężyła po raz pierwszy w wyborach do landtagu, uzyskując 32,8% poparcia. W którą stronę zmierza nasz zachodni sąsiad i czy Polska – a także cała Europa – mogą spać spokojnie?
Raport na dziś
Niemcy zmieniają konstytucję wyłączając wydatki na obronność z dotychczasowych ograniczeń budżetowych, co oznacza, że na rozbudowę armii Niemcy przeznaczą dodatkowo około 50 miliardów euro. Dodatkowe 500 miliardów przeznaczone zostanie na rozbudowę infrastruktury i ochronę klimatu. Jakie skutki dla Niemiec i Europy przyniesie polityka rządu nowego kanclerza, który tak ważną decyzję podejmuje jeszcze przed objęciem urzędu?
Niemcy wybierają parlament
W Niemczech ostatnie dni przed wyborami powszechnymi. Według sondaży ich zwycięzcą będzie CDU, a kolejnym kanclerzem zostanie Friedrich Merz. Jaką rolę odegra Berlin w tworzeniu przyszłości Europy i nowego ładu bezpieczeństwa, który właśnie tworzy się na Starym Kontynencie po objęciu władzy przez Donalda Trumpa?
Wolfsburg stolica Volskwagena
W mieście największej na świecie fabryki samochodów osobowych na 6 kilometrach kwadratowych pracuje połowa populacji Volfsburga, czyli 60 tysięcy osób. Na większość z nich padł ostatnio blady strach, bo firma planuje zamknięcie kilku fabryk i myśli o zwolnieniach pracowników. Czy wierzą, że wyjdą cało z tego kryzysu?
Görlitz - obraz wschodnich Niemiec
W Görlitz na pograniczu polsko-niemieckim trwa debata o stanie niemieckiej gospodarki, kurczącej się liczbie miejsc pracy i o skutkach imigracji. Migracji, która wydaje się w tym momencie najważniejszym tematem toczącej się kampanii politycznej. Czy także najważniejszym z perspektywy zwykłych ludzi? I dlaczego właśnie tam AfD może zdobyć nawet 30 procent głosów?
Atak azylanta z Afganistanu na tłum przed wyborami w Niemczech
W Monachium azylant z Afganistanu staranował samochodem tłum raniąc 28 osób. Na tydzień przed wyborami sprawy bezpieczeństwa i migrantów znów na pierwszym planie w Niemczech
Pierwsza odsłona naszych Raportowych opowieści o tym kraju – zaczynamy od Saksonii.
Niemcy na ostatniej prostej kampanii
Dwa tygodnie przed wyborami do Bundestagu u naszych zachodnich sąsiadów wybuchł kryzys z polityką migracyjną w tle. Czy skrajnie prawicowa AfD weszła właśnie do głównego nurtu polityki? Oraz czy skłóconych Niemców pogodzi Donald Trump – gdy wprowadzi cła na niemieckie towary?
Upadek rządu w Niemczech, nowe wybory
W Niemczech rozpadła się koalicja rządowa i przez najbliższe miesiące kanclerz Scholz będzie rządził gabinetem mniejszościowym. Jaki pomysł na wyjście z kryzysu politycznego i gospodarczego Niemiec mają ewentualni następcy Scholza? Jak Niemcy przygotowują się na prezydenturę Donalda Trumpa?
Kontrole na niemieckich granicach
Niemcy chcą wprowadzić kontrole na wszystkich przejściach granicznych. Powodem ma być ochrona kraju przed islamskimi terrorystami. Czy te działania są zgodne prawem Unii Europejskiej? Czy zapowiadają one zawieszenie Strefy Schengen – jednej z największych zdobyczy Unii w historii wspólnoty? I czy te działania spowodują, że Niemcy, dla których kwestia imigracji jest dziś najważniejszym problemem, odwrócą się od skrajnej prawicy?
Czy Niemcy czeka największa zmiana polityczna od lat?
W niemieckich landach Turyngia i Saksonia w wybory do regionalnych parlamentów na czele sondaży – skrajnie prawicowa partia AfD. Co oznacza wzrost popularności ugrupowań skrajnych po obu stronach sceny politycznej? Czy na rok przed wyborami do ogólnokrajowego parlamentu, w Niemczech rozpoczyna się właśnie największa zmiana polityczna od lat?
Euro 2024 i polityka
Duże imprezy piłkarskie to wydarzenia nie tylko sportowe, ale także polityczno-społeczne, o czym można było się przekonać w czasie rozgrywanego w Niemczech turnieju. Poza pięknymi bramkami i paradami, były na nim również prowokacyjne flagi kibiców oraz kontrowersyjne gesty i polityczne deklaracje piłkarzy.
Euro 2024
W Niemczech piłkarskie mistrzostwa Europy. Intensywny miesiąc nie tylko piłkarzy i kibiców, ale też służby bezpieczeństwa, bo lista zagrożeń jest długa. Przy okazji organizacji EURO, pojawiają się pytania o stan niemieckiej gospodarki, podgryzanej – również w czasie tych mistrzostw – przez Chiny.
Raport na dziś
W ostatnich dniach w największych niemieckich miastach doszło do manifestacji, w których udział wzięło około miliona osób. Większość protestów łączy jedno hasło: „dość skrajnej prawicy”. Dlaczego kraj, który przez długi czas był wzorem politycznej stabilności, coraz bardziej drży o swoją przyszłość w Europie?
Raport na dziś
Rząd niemiecki rozważa rozpatrywanie wniosków o azyl poza terytorium Niemiec. Po ataku Hamasu na Izrael władze prowadzą też bardzo ostrą kampanię przeciwko osobom propagującym treści antysemickie i ideologię Hamasu. Czy proponowane metody pozwolą Niemcom ograniczyć rekordową migrację?
Czy Ukraina wybrała Niemcy?
Nie gaśnie napięcie między Polską a Ukrainą po utrzymaniu przez Warszawę zakazu importu ukraińskiego zboża. Jak ten spór wygląda od strony ukraińskiej? Czy Kijów rzeczywiście postawił na Niemcy jako strategicznego partnera – co sugerują niektóre polskie media?
Raport na dziś
Według pomysłu Niemiec i Francji UE miałaby się składać z czterech stref, w których na zewnątrz twardego centrum znajdowałyby się pozostałe kraje Unii, państwa stowarzyszone i – na końcu – reszta krajów Europy. Czy to recepta na skuteczny rozwój Unii, czy też na wojnę starej Europy z jej resztą?
Raport na dziś
Ani walka ze zmianami klimatu, ani wojna w Ukrainie i odejście od sojuszu energetycznego z Rosją nie zmieniły decyzji niemieckich władz podjętych w 2011 roku. W jaki sposób Berlin chce zapewnić krajowi bezpieczeństwo energetyczne w najbliższych dekadach i co na to opinia publiczna?
W Niemczech udaremniono zamach stanu
Niemieckie służby bezpieczeństwa rozbiły grupę pod nazwą “Obywatele Rzeszy”, której celem był zamach stanu i przejęcie władzy w państwie. Aresztowano kilkadziesiąt osób. Czy to był operetkowy pucz, czy sygnał poważnych problemów społecznych w Niemczech?
Niemcy widziane oczami wybitnego dziennikarza
„Niemcy nie są już liderem Europy, są krajem jak każdy inny, który dba o swoje interesy. A w sprawie Rosji to Polska, kraje bałtyckie i Ukraina miały rację, nie nasi politycy” – mówi Raportowi wybitny niemiecki dziennikarz. W Berlinie z Clausem Christianem Malzhanem rozmawiała Agata Kasprolewicz.
Jerzy Haszczyński „Rzeźnia numer jeden”
Syn Niemki i Polaka, córka Żydówki i esesmana, libijski lekarz, mieszkańcy enerdowskiej prowincji – to bohaterowie znakomitego reportażu o Niemczech. Kim są współcześni Niemcy? W książce, o której opowiemy, droga prowadząca do odpowiedzi jest skomplikowana.
Ukraina czeka na miliardy dolarów z USA i broń z Niemiec
Prezydent Biden prosi Kongres o zgodę na sfinansowanie pomocy dla Ukrainy w wysokości 33 miliardów dolarów, to suma dwa razy większa niż wydana do tej pory przez Amerykę na wsparcie Ukrainy. Z kolei Niemcy zgodziły się dostarczyć broń Ukrainie.
Raport na dziś
W odpowiedzi na rosyjskie zbrodnie wojenne w Buczy i innych ukraińskich miejscowościach Unia Europejska zapowiada kolejną turę sankcji. Na pierwszy ogień idzie zakaz sprowadzania węgla z Rosji. Nie ma jednak porozumienia w sprawie embarga na sprowadzanie rosyjskiej ropy i gazu.
Raport na dziś
Niemiecki sąd skazał na dożywocie syryjskiego pułkownika winnego zbrodni przeciw ludzkości. To pierwsza na świecie sprawa wytoczona przez obcy sąd krajowy Syryjczykowi podejrzanemu o zbrodnie wojenne. Czy proces z Koblencji zmieni krajobraz międzynarodowej walki z łamaniem praw człowieka?
Raport na dziś
Nowa koalicja w Niemczech zapowiada ambitną politykę klimatyczną, będzie dążyć do federalizacji UE i czuwać nad przestrzeganiem prawa europejskiego przez członków wspólnoty. Czy nowy rząd Olafa Scholza będzie chciał przeciwstawić się Moskwie w sprawie gazociągu Nord Stream 2?
Wybory u naszych zachodnich sąsiadów. Jakie będą nowe Niemcy?
Nowy kanclerz przejmie Niemcy, które decydują o kształcie UE i liczą się w świecie, a równocześnie zmagają się z dramatycznymi opóźnieniami w dziedzinie cyfryzacji i nie potrafią unowocześnić źródeł pozyskiwania energii. I dlaczego wszyscy kandydaci przekonują wyborców, że są podobni do Angeli Merkel?
Świat z boku – Putinowski eponim
Po szesnastu latach u władzy Angela Merkel odchodzi na bezterminową kadencję w historii nie tylko swojego kraju. Następcy zostawia w spadku metodę rządzenia, z której trudno będzie skorzystać – tak bardzo była autorska i osobista. Niemcy ochrzcili ją – metodę, nie panią kanclerz – neologizmem “merkeln”. Z polska: merkelić.
Raport na dziś
Kandydat socjaldemokratów Olaf Scholz prowadzi w sondażach na niecałe trzy tygodnie przed wyborami w Niemczech. Jakim sposobem SPD, która jeszcze w maju była skazana na porażkę, dziś ma realne szanse na stworzenie rządu? I co rządy lewicy mogą oznaczać zarówno dla samych Niemiec, jak i dla całego kontynentu?
Czy energia nuklearna może być lekiem na zmiany klimatyczne?
Ekolodzy dzielą się na tych, którzy wierzą, że elektrownie atomowe to przyszłość świata (bez wykorzystywania paliw kopalnych) i takich, którzy nie chcą o tym słyszeć. Skąd te różnice zdań i dlaczego Niemcy – jeden z głównych graczy w polityce ekologicznej Europy i świata – tak bardzo nie lubią atomu?
Niemcy wciąż w szoku po największej powodzi od lat
Czy można było uniknąć śmierci ponad 170 ludzi? Co ten dramat mówi nam na temat zarządzania kryzysami w najbogatszym państwie Europy? I jak wpłynie na wybory, które odbędą się za dwa miesiące i zdecydują, kto będzie rządził Niemcami po latach wzrostu gospodarczego i znaczenia tego kraju.
Świat z boku – Nie ma darmowych przeprosin
Undank ist der Welten Lohn. Świat odpłaci ci niewdzięcznością, mówi niemieckie przysłowie. W rzeczy samej: Niemcy robią dla świata tyle dobrego, a czym on im się odwzajemnia? Nic, tylko pretensje, roszczenia i fochy. A już w przypadku takiej Namibii to po prostu – zaryzykujmy – czarna niewdzięczność.
Świat z boku – Ostatni trabant
W oryginale występuje inna część ciała, ale akurat nie anatomia tu najważniejsza. Przyjmijmy wersję soft. Co to jest: nie dzwoni i nie mieści się w nosie? Radzieckie urządzenie do dzwonienia w nosie. Stary dowcip brak subtelności rekompensuje snajperską celnością. Bo właśnie tak było.
Niemcy szykują się na rewolucję pod rządami Zielonych?
U naszych zachodnich sąsiadów zapowiedź burzy politycznej. Zapowiedź, bo na razie wszystko dzieje się na poziomie przewidywań. We wrześniu wybory i odejście kanclerz Angeli Merkel, a teraz w sondażach króluje Partia Zielonych. Czy to zwiastun ich zwycięstwa w nadchodzących wyborach?
Angela Merkel odwołuje decyzję o lockdownie i przeprasza naród
Covidowo-polityczny chaos w Niemczech. Kanclerz Merkel najpierw zapowiedziała zamknięcie kraju i rodaków w domach przez okres Wielkanocy, a dzień później odwołała swoją decyzję pod naciskiem opinii publicznej oraz Kościoła, który kategorycznie sprzeciwił się zamknięciu świątyń.
Niemieccy chadecy wybierają następcę Angeli Merkel
Nowy lider rządzącego w Niemczech ugrupowania pokieruje jedną z ostatnich tradycyjnych centroprawicowych partii w Europie. Kanclerz Angela Merkel oddaje władzę po 16 latach, we wrześniu nie wystartuje w wyborach do Bundestagu jako szef partii. Pewnie wbrew woli wielu jej rodaków…