Playlista: Protesty w Serbii
W Serbii już od ponad pięciu miesięcy trwają społeczne protesty przeciwko władzy. Zapalnikiem dla nich była katastrofa budowlana w Nowym Sadzie, początkowo kompletnie zignorowana przez władze.
Dziś protesty odbywają się w ponad stu miejscowościach w Serbii: studenci okupują kampusy uniwersyteckie, organizują blokady i marsze. Władza broni się, niekiedy używając przemocy wobec protestujących, a opinia międzynarodowa pozostaje w większości obojętna na wydarzenia w tym kraju.
Jak te protesty zmieniają Serbię?
Protesty w Serbii
W Serbii już od ponad pięciu miesięcy trwają społeczne protesty przeciw władzy. Zapalnikiem dla nich była katastrofa budowlana w Nawym Sadzie, początkowo kompletnie zignorowana przez władze. Wysłannik Raportu mówi w tym tygodniu o tym jak protesty zmieniają ten kraj i pokazują jak bardzo zwłaszcza młodzi Serbowie tęsknią za sprawiedliwymi rządami.
Protesty na serbskiej prowincji
W Kraljevie ludzie mają dosyć władzy, która sprywatyzowała apteki, w efekcie czego tysiące mieszkańców nie mają szybkiego dostępu do lekarstw. Ogólnonarodowe protesty mają również wymiar lokalny i pokazują jak bardzo Serbom zależy na odbudowaniu sprawiedliwych relacji władzy ze społeczeństwem.
W Serbii protesty przeciwko władzom
W Serbii nasilają się protesty, które na początku listopada wywołała tragiczna katastrofa budowlana w Nowym Sadzie. W całym kraju dochodzi do demonstracji, blokad dróg, marszów i innych przejawów buntu wobec władz. Dochodzi o aktów przemocy wobec protestujących. Jaki jest cel tych demonstracji i jak długo demonstranci wytrzymają presję ze strony rządu oraz obojętność ze strony świata?