Playlista: Wierzenia, rytuały, obrzędy
Niektóre niemal całkowicie zapomniane, inne wręcz przeciwnie, przeżywają w XXI wieku swój renesans, bo część z nas szuka powrotu do korzeni ludzkości (człowieczeństwa?). Polscy muzułmanie, bliskowschodni chrześcijanie, rytualne palenie zwłok, pogańscy bogowie. Wybraliśmy dla was najciekawsze odcinki raportu poruszające tematy religii, wierzeń, obrzędów…
Dariusz Sikorski „Religie dawnych Słowian”
Według starej słowiańskiej legendy władca burzy i walki Perun urzędował w dębowym lesie. Co o tym świecie tak naprawdę wiemy? Czy był prymitywny, zabobonny, barbarzyński i pozbawiony duchowej głębi? Czy też fascynujący i inspirujący swoim religijnym bogactwem?
Wystawa zdjęć Andrzeja Ziółkowskiego
Jak fotografować religię? Porozmawiamy o niezwykłej wystawie fotograficznej, której autor – Andrzej Ziółkowski – spróbował odpowiedzieć na to pytanie, rejestrując religijne gesty, rytuały i zwyczaje wyznawców siedmiu religii z Azji Południowo-Wschodniej.
Andrzej Stasiuk o Staroobrzędowcach i swojej nowe książce
Gościmy na Festiwalu „Patrząc na Wschód” w Budzie Ruskiej – wsi założonej dawno temu przez Staroobrzędowców. To oni, jak i cała Suwalszczyzna są częścią „starowiecza”, o którym opowie w Raporcie o książkach Andrzej Stasiuk. Opowie też o swojej nowej powieści pt. „Przewóz”.
Monika Sznajderman „Pusty Las”
W plenerowym Raportowym studiu w Budzie Ruskiej zagości także Monika Sznajderman ze swoją ostatnią książką „Pusty Las”. To opowieść o znikaniu sąsiadów – łemkowskich wsiach Beskidu Niskiego, które kolejne zarazy, epidemie, pogromy i wysiedlenia zmieniły w Pusty Las.
Reportaż o rytualnym paleniu zwłok w Indiach
Każdego roku w Indiach wycina się od 40 do 60 milionów drzew wykorzystywanych w celach rytualnych. Pogrzebowe stosy płoną nad brzegami rzek, najwięcej nad świętą rzeka Ganges. Jacek Konieczny przez siedem lat fotografował ten niezwykły ceremoniał. Opowiedział o tym w reportażu Anny Dudzińskiej.
Dariusz Rosiak „Ziarno i krew”
Czy Bliski Wschód nadal może być źródłem duchowej i intelektualnej inspiracji dla poszukującego tożsamości Europejczyka? To pytanie stawia Dariusz Rosiak w swojej reporterskiej książce „Ziarno i krew” która jest zapisem jego podróży śladem bliskowschodnich chrześcijan.
Bartosz Panek „U nas każdy jest prorokiem. O Tatarach w Polsce”
Gościliśmy też Bartosza Panka, autora książki „U nas każdy jest prorokiem. O Tatarach w Polsce”. Wydawałoby się, że będzie to opowieść o Wschodzie, o drewnianych meczetach, obrzędach, islamie. Tymczasem to historia ludzi, przez pryzmat których wyłania się niezwykle barwna opowieść o Polsce.