Playlista: Wybitne jednostki
Banksy, Milan Kundera, Pele, Oppenheimer, Czesław Miłosz, Bronisław Piłsudski, lwowscy matematycy – każdy z nich na swój wyjątkowy sposób zmienił (i wciąż zmienia) nasz sposób postrzegania świata. W naszej raportowej playliście znajdziesz opowieści i rozmowy o artystach-wizjonerach, wrażliwych i mądrych pisarzach, genialnych naukowcach, a także wybitnych sportowcach.
Powrót Banksy’ego - 9 murali w 9 dni
Dziewięć murali w ciągu dziewięciu dni - to ostatnie dzieło artysty o pseudonimie Banksy. Jak większość jego graffiti i te ukazały się w Londynie w różnych dzielnicach miasta i przedstawiają zwierzęta. Kim jest Banksy? O co chodzi w jego działalności czy to sztuka, czy wandalizm - czy jedno i drugie?
Żegnamy Cormaca McCarthy’ego
W tym odcinku pożegnamy jednego z największych amerykańskich pisarzy, który w swoich książkach dekonstruował amerykańskie mity. Patrzył na amerykańsko-meksykańskie pogranicze, bezludne pustkowia Apallachów, patrzył na Amerykę biedną i nieszczęsną, zawsze pełną przemocy.
Opowieść o artystce Yayoi Kusamie
Kolorowe kropki opanowały świat mody. Rozpełzły się po torbach, kardiganach i butach. Wypełniły sukienki i spódnice, a zaraz potem zaanektowały budynek londyńskiego Harrodsa.
Kropki to znak rozpoznawczy Yayoi Kusama, jednej z najbardziej znanych artystek XX wieku, której współpraca z domem mody Louisa Vuittona wzbudza równie dużo zachwytów co zadziwień.
Ai Weiwei „Tysiąc lat radości i trosk”
Jego językiem jest burzenie porządku, dekonstrukcja, bo sztuka „powinna być kijem wymierzonym w oko, zadrą w ciele, kamykiem w bucie”. Dla Ai Weiwei’a sztuka i polityka są bowiem nierozerwalne. O tym artysta pisze w autobiograficznej książce „Tysiąc lat radości i trosk”.
Yukio Mishima – rozmowa o geniuszu zafascynowanym śmiercią
Uznawany jest za jednego z największych pisarzy Japonii. Śmierć była jego obsesją, erotyczną tęsknotą, spełnieniem piękna i największym patriotycznym uniesieniem. Własną wyreżyserował w najdrobniejszych szczegółach. Nazywał się Yukio Mishima. Choć to nie było jego prawdziwe imię.
Cezary Harasimowicz „Adam”
Życie Adama Mickiewicza to scenariusz na film dowolnego gatunku – romans, dramat polityczny, thriller z elementami horroru czy fantasy. „Adam” Cezarego Harasimowicza to wirujące kadry z życia poety, które wyświetla przed oczami czytelnika tajemniczy narrator – duch.
Krzysztof Rutkowski „Mickiewicz w Stambule”
Poeta, mistyk, kochanek, strateg – Adam Mickiewicz. Grudniowym Raportem o książkach zamykamy Rok Romantyzmu Polskiego. A w nim m.in. „Mickiewicz w Stambule” Krzysztofa Rutkowskiego. To opowieść filmowa (jak pisze sam autor w podtytule) o ostatnich 74 dniach i nocach Adama Mickiewicza.
Raport – sezon nieogórkowy
O Polsce i Polakach, o Bogu, o diable, o okrucieństwach historii, o duszy nieśmiertelnej, o miłości i jej braku, o szaleństwie i jego skutkach, o przyjaźniach, zdradach, tęsknocie za pięknem. I o czułości. Rozmawiamy o pisarzach, którzy te tematy nie tak dawno poruszali, żyli nimi i całkowicie na poważnie o nich między sobą debatowali.
Tomasz Rożek „Akademia Superbohaterów”
Tomasz Rożek lwowskich matematyków oraz wielu innych naukowców, wynalazców i odkrywców zapisał do Akademii Superbohaterów. Taki tytuł nosi jego książka i towarzysząca jej gra karciana. W Raporcie o książkach gościmy jednego z najbardziej znanych popularyzatorów nauki w Polsce.
Mariusz Urbanek „Genialni”
Równania matematyczne, które przeszły do historii nauki zapisywali na blatach stolików lwowskich kawiarni. Im stolik był bliżej orkiestry, tym lepiej! Matematycy z przedwojennego Lwowa byli genialni, a szkoła, którą stworzyli, stała się legendą. Tak o wybitnych uczonych pisze Mariusz Urbanek.
Krzysztof Umiński „Trzy tłumaczki”
Odkrywały wielką literaturę z dalekiego świata – Francji, Wielkiej Brytanii, Ameryki – w czasach kiedy ten świat oddzielała od Polski żelazna kurtyna. „Trzy tłumaczki” Krzysztofa Umińskiego to książka o niezwykłych kobietach i ich pięknych życiorysach osadzonych w szalenie trudnych czasach.
Zapraszamy na opowieść o Bronisławie Piłsudskim
O Józefie Piłsudskim wszyscy mniej lub więcej wiemy, a dziś w programie o bracie Marszałka, Bronisławie, jednym z najwybitniejszych polskich etnografów, naukowcu uznawanym za bohatera narodowego na Sachalinie. Monumentalna biografia polskiego badacza autorstwa Kazuhiko Sawady ukazała się właśnie po polsku.
Maya Jasanoff „Joseph Conrad i narodziny globalnego świata”
Czy książki Josepha Conrada były literackim zwiastunem globalizacji (a przecież kiedy je pisał, ten termin jeszcze nie istniał)? O fenomenie Conrada Dariusz Rosiak porozmawia z Mayą Jasanoff, autorką znakomitej książki „Joseph Conrad i narodziny globalnego świata”.
Z wizytą w Dworze Miłosza w poszukiwaniu śladów jego poezji
Nieopodal Sejn wśród zielonych wzgórz położony jest Dwór Miłosza. Gościł tam przed wojną młody chłopak, który nie mógł wtedy podejrzewać że zostanie jednym z najważniejszych poetów XX wieku… I to nie wszystko co czeka na Państwa sierpniowym Raporcie o książkach – będą niespodzianki!
Reportaż Anny Dudzińskiej o polskim artyście, który zmienił Brazylię
Frans Krajcberg – rzeźbiarz, fotograf i malarz urodzony w Kozienicach jest zupełnie w Polsce zapomniany. W Brazylii, gdzie żył i pracował był jednym z najbardziej znanych artystów XX wieku. W tym roku obchodzimy stulecie urodzin Fransa Krajcberga, ale to nie jedyny powód, by o nim wiedzieć.
Raport o książkach – Rok Lema – cieszmy się nim!
Kojarzymy go z literaturą science-fiction, ale Lema nie da się zaszufladkować. Zapraszamy na opowieść o trzech Lemach – pisarzu, wizjonerze i człowieku oraz trzy rozmowy – z literaturoznawcą Krzysztofem Zajasem, biografem Lema Wojciechem Orlińskim oraz prezesem Instytutu Lema Maciejem Kaweckim.